Nothing Special   »   [go: up one dir, main page]

STD4 SKPMG2

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 32

KEMENTERIAN

PENDIDIKAN
MALAYSIA

PROGRAM TRANSFORMASI SEKOLAH TS25


Standard 4 SKPMg2
Objektif Pembelajaran
1. mengenal pasti elemen PAK21

2. mengenal pasti aspek Standard 4 SKPMg2

3. menghubungkaitan PAK21 dan SKPMg2


SKPMG2

S - STANDARD

K – KUALITI

P - PENDIDIKAN

M - MALAYSIA

G - gelombang

2-2
STANDARD 4 mempunyai 6
aspek STANDARD
4
Guru sebagai perancang

4.1 4.3
Guru sebagai
pengawal
4.4
Guru sebagai

STANDAR
pendorong

Guru sebagai
D4
pembimbing

Guru sebagai
penilai
4.5
4.2 Murid
sebagai
pembelajar 4.6
aktif
STANDARD 4: PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN

PERNYATAAN
STANDARD
Guru berperanan sebagai pemudah
cara dalam proses pembelajaran dan
pengajaran (PdP) yang berkesan
untuk memperkembangkan potensi
murid secara menyeluruh dan
meningkatkan pencapaian murid
pada tahap optimum secara
berterusan.
ASPEK 4.1: Guru Sebagai Perancang

Guru bertindak
sebagai
perancang untuk
memastikan
kesediaan dan
persediaan yang
rapi dalam
melaksanakan
Pembelajaran
dan
Pemudahcaraan
(PdPc).
SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL 3/1999
Penyediaan Rekod Pengajaran & Pembelajaran
PENULISAN RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(RPH)

MESTILAH MERUJUK KEPADA :


OP
1 OBJEKTIF dan
KK

2 PERANCANGAN
AKTIVITI

3 PENULISAN
REFLEKSI
OBJEKTI
F

✔Dinyatakan dengan jelas dan


boleh diukur.

✔Merujuk Standard Pembelajaran


(SP) yang dipelajari pada hari
itu.

PERANCANGAN
Aktiviti yang dirancangAKTIVITI
mestilah menepati
kehendak SP yang dipilih.
✔ Aktiviti yang dirancang juga mestilah selaras
dengan objektif yang hendak dicapai.
✔ Pelbagai strategi PdP digunakan.
✔ Aktiviti mestilah berpusatkan murid.
✔ Aktiviti dilaksanakan secara berkumpulan/
berpasangan/ individu (PAK21).
✔ Aktiviti yang dirangka menerapkan elemen
KBAT.
✔ Pendekatan modular, interaktif dan didik
hibur
dalam aktiviti PdP.
MENENTUKAN KAEDAH PENTAKSIRAN
✔ Pentaksiran yang dilakukan
berdasarkan Standard
Pembelajaran dan
Standard Prestasi yang
terdapat dalam DSKP.

✔ Pentaksiran hanya
dijalankan setelah murid
diajar sesuatu kemahiran
dan bersedia untuk ditaksir.

✔ Kaedah pentaksiran:
pemerhatian, lisan dan
bertulis.
PENULISAN REFLEKSI

Saranan BPK

Secara kualitatif
dan kuantitatif
ASPEK 4.2: Guru Sebagai Pengawal

4.2.1
Guru bertindak
sebagai
pengawal
proses
pelaksanaan
PdPc untuk
memastikan
kelancaran
proses
pembelajaran
mengikut
perancangan.
ASPEK 4.2: Guru Sebagai Pengawal
4.2.2
Guru bertindak
sebagai
pengawal
suasana
pembelajaran
untuk
mengawasi
komunikasi dan
pelakuan murid,
susun atur
kedudukan murid
dan mewujudkan
suasana
pembelajaran
yang
menyeronokkan.
60 MINIT

15 MINIT
45 MINIT

30 MINIT
ASPEK 4.3: Guru Sebagai Pembimbing

Guru bertindak
sebagai
pembimbing
untuk
membolehkan
murid
menguasai
pengetahuan,
kemahiran dan
mengamalkan
nilai
berdasarkan
objektif
pelajaran.
ASPEK 4.4: Guru Sebagai Pendorong

4.4.1
Guru
bertindak
sebagai
pendorong
minda untuk
meningkatka
n motivasi
dan
kemahiran
insaniah
(soft skills)
murid.
GURU SEBAGAI MURID SEBAGAI
PENDORONG MINDA PEMBELAJAR AKTIF
Guru mendorong minda murid dalam melaksanakan
Murid melibatkan diri dalam proses pembelajaran dengan:
aktiviti pembelajaran dengan:

i. merangsang murid berkomunikasi. i. memberi respons berkaitan isi pelajaran.


ii. berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti
ii. merangsang murid berkolaboratif dalam aktiviti
pembelajaran.
pembelajaran.
iii. melaksanakan aktiviti pembelajaran secara
iii. mengemukakan soalan yang menjurus ke arah kolaboratif.
pemikiran kritis dan kreatif
iv. mengajukan soalan/mewujudkan situasi yang iv. memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran
menjurus ke arah membuat keputusan dan kritis dan kreatif berkaitan isi pelajaran.
menyelesaikan masalah
v. mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran
v. mewujudkan peluang untuk murid memimpin
vi. mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan murid/
vi. menggalakkan murid mengemukakan soalan isu lokal/global
berkaitan isi pelajaran.
vii. membuat keputusan/menyelesaikan masalah
vii. menggalakkan murid memperoleh
berkaitan aktiviti pembelajaran.
pengetahuan dan kemahiran secara kendiri.
ASPEK 4.4: Guru Sebagai Pendorong
4.4.2 Guru
mendorong emosi
murid melaksanakan
aktiviti pembelajaran
secara terancang.
Memberi pujian,
galakan, penghargaan
dan keyakinan serta
prihatin terhadap
keperluan murid secara
berhemah, menyeluruh
dan berterusan
ASPEK 4.5: Guru Sebagai Penilai

Guru
berperanan
sebagai
penilai untuk
mengesan
tahap
penguasaan
murid.
PELAKSANAAN PBD

Proses PdP Instrumen Pentaksiran Tahap Penguasaan

Aktiviti pembelajaran
Kaedah dan instrumen
(menepati kurikulum dan PAK
pentaksiran pelbagai
TP 1 - TP 6
21)

Tugasan individu atau


kumpulan, sumbang saran, • Kuiz • Merujuk standard prestasi
dinyatakan dalam kurikulum
debat, sketsa, pembentangan • Kerja projek
multi media, projek atau aktiviti • Menggunakan pertimbangan
mengeksperimen • Portfolio profesional untuk menetapkan
• Ujian bulanan tahap penguasaan murid

• Peperiksaan
• Penilaian kendiri
• Refleksi kendiri
28
• Penilaian rakan sebaya
PELAKSANAAN PdP DAN PBD

1 2 3 MEREKOD &
MENGANALISIS

MERANCANG PdP &


• Merekod status
MELAKSANAKAN PdP DAN perkembangan murid
MENYEDIAKAN PENTAKSIRAN mengikut kreativiti
INSTRUMEN PENTAKSIRAN guru
• Selari dengan SK & • Merekod dalam MELAPOR TAHAP
SP yang telah dipilih PENGUASAAN
dokumen seperti
• Mengenal pasti SK & SP rekod mengajar, buku

Ya
catatan guru, senarai
• Menentukan objektif Bagi tindakan susulan: semak & templat
4
• Mengenal pasti instrumen pelaporan (Excel)
pentaksiran berdasarkan • Menentu dan Tidak
aktiviti yang dirancang melaksanakan strategi
pengajaran dan kaedah
• Menentukan strategi pentaksiran
pengajaran dan kaedah PdP dan pentaksiran TINDAKAN SUSULAN
pentaksiran • Menyedia dan mentadbir dilaksanakan seiring
instrumen mengikut
• Menyediakan instrumen keupayaan murid
mengikut keupayaan murid
ASPEK 4.6: Murid Sebagai Pembelajar Aktif

Murid
bertindak
sebagai
pembelajar
aktif untuk
menguasai
pengetahuan
dan
kemahiran
serta
mengamalkan
nilai positif.
4.6
4.6.1
TERIMA KASIH

You might also like