Proiect Didactic TIPURI de CULORI
Proiect Didactic TIPURI de CULORI
Proiect Didactic TIPURI de CULORI
PROIECT DIDACTIC
DISCIPLINA: Educaie plastic
CLASA: a II a
DATA: 27.01.2016
TEMA PLASTICA: Tipuri de culori
SUBIECTUL APLICATIV: Toamna
TIPUL LECTIEI: Mixt
TEHNICA DE LUCRU:Acuarel-tehnic pictural n care sunt ntrebuinate culori diluate n ap;
COMPETENTE GENERALE:
- Transpunerea elementelor din spatiul real, obiectiv, in spatiul plastic
- Dezvoltarea sensibilitatii, imaginatiei si a creativitatii artistice
- Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului vizual artistic
COMPETENTE SPECIFICE:
- Dezvoltarea capacitatii de exprimare, utilizand acuarela si pensula;
- Cunoasterea si utilizarea culorilor ca element de limbaj plastic si a mijloacelor de expresie
- Dezvoltarea de priceperi si deprinderi pentru a stiliza elementele din natura
- Structurarea elementelor de limbaj plastic pentru a evidentia asimilarea noilor cunostinte legate de compozitia plastica
COMPETENTE DERIVATE:
La sfarsitul orei, copiii vor fi capabili:
C1. sa indentifice culorile primare i binare din steaua culorilor;
C2. sa explice denumirea de culoare primar i binar;
C3. s recunoasc tipul culorilor folosite n reproducerile de art i plana model;
C4. s realizeze n mod original tema Toamna,folosind culorile binare i primare;
C5. s cultive interesul pentru acurateea lucrrii i al simului estetic
C6. sa evalueze si sa autoevalueze lucrarile pe baza criteriilor stabilite de:
- aspectul estetic al lucrrii;
- creativitate;
- originalitate;
- finalitate;
METODE SI PROCEDEE: Demonstratia, explicatia, aplicatia practica, conversatia, lucrul independent si in echipa, exercitiul.
MIJLOACE DE INVATARE: Albume de arta, carti de specialitate, manuale, lucrari ale copiilor, planse demonstrative, aparatura
audio-video.
MATERIALE DE LUCRU: planse A3, acuarele, pensule,imagini naturale i artistice.
EVALUARE SI AUTOEVALUARE:
-la inceputul lectiei se vor verifica cunostintele dobandite anterior
- pe toata durata activitatii
- la sfarsitul activitatii se va realiza o miniexpozitie cu lucrarile elevilor, cand va avea loc si autoevaluarea.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Ilioaia, Maria, Metodica predarii desenului la clasele I IV, Editura Didactica si Pedagogica,
1990, Bucuresti
Rotaru, Maria, Educatia plastica in invatamantul primar, Editura Gheorghe Cartu, 1996, Craiova..
Nr.crt.
1.
2.
3.
4.
Etapele
desfasurarii
activitatii
Momentul
organizatoric
2 minute
Competente
derivate
Captarea ateniei
i reactualizarea
cunotinelor
5-6 minute
Anunarea noii
teme i a
subiectului
aplicativ
1 minut
Transmiterea
noului continut
si desfasurarea
activitatii practice
30 de minute
C1
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
-face prezena
-controleaz materialele i
instrumentele necesare
lucrului
- citete elevilor Povestea
culorilor.(anexa 1)
- adreseaz elevilor cteva
ntrebari.
Care erau prinesele care
au plecat pe Pmnt?
Ce a facut mama lor pentru
a le aduce n mparatia
Cerului? Ce zne au aprut
din contopirea lacrimilor
znelor?
-noteaza pe tabla
Tema plastica: - Tipuri de
culori
Subiectul
aplictiv:Toamna
Evaluare
Frontal
Strategii
didactice
Conversaia
Individual
Frontal
Conversaia
Dialogul
Explicaia
- sunt ateni, i noteaz n
caiete i cer, la nevoie,
lmuriri
Frontal i Explicaia
individual
Conversaia
Frontal
adresate
C2
Dialogul
-Ce observai?
-Ce culori cunoatei?
-Cum se numesc aceste
culori ?De ce?
-Se prezint urmtoarea
imagine:
C3
Frontal
Conversatia
C4
5.
Evaluarea final
5 minute
C5
C6
Frontal
Explicaia
- Observ materialele
necesare realizrii lucrrii.
Individual
Exerciiul
Conversaia
Frontal
Explicatia
Individual Conversatia
dup:
corectitudinea
aplicarii culorii;
respectarea temei
propuse;
aspectul ngrijit al
lucrrii;
completarea dup
imaginaie a lucrrii;
Analiza