Nothing Special   »   [go: up one dir, main page]

Proiect Didactic: de Comunicare

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 12.09.2023
Clasa: I „D”
Disciplina: Limba și literatura româ nă
Unitatea de învățare 1: Hai la școală !
Subiectul: Dialogul. Componentele dialogului: vorbitorul, ascultătorul. Situații
de comunicare.
Tipul lecției: de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor .
Forme de evaluare: autoevaluarea, cuv. încurajatoare
Subcompetențe Obiective operaționale Produsele lecţiei
La sfârșitul lecției, elevul va
fi capabil:
O1 – Să deosebească ,, 
2.3. Identificarea emiţă torul ” de ,, receptor” ;
dialogului în
comunicare. O2 - Să înțeleagă rolul
bunelor maniere în viața de
toate zilele;
2.4. Implicarea în
dialog prin respectarea O3 - Să respecte normele
regulilor de etichetă. comunică rii;

Strategii didactice:
a) forme: frontal, frontal-individual, individual.
b) metode, tehnici și procedee: conversația, explicația, exercițiul,
demonstraţia, jocul de rol .
c) mijloace: manualul, planșe demonstrative, imagini, mijloace TIC.
Referințe bibliografice:
• Curriculum național. Învă ță mâ nt primar. Chișină u, 2018;
• Abecedar, Maria Buruiană , Aurelia Ermicioi,Petronela-Vali Slavu,
Constantin D;
• Ghid de implementare a curriculumului pentru învă ță mâ ntul primar.
Chișină u, 2018;
SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

Momentele Elemente de conținul tʹ Strategii didactice


lecției Forme Metode Mijloace
EVOCARE  Aerisirea sălii de clasă 2
 Pregătirea materialului necesar desfăşurării lecţiei
 Asigurarea ordinii şi disciplinei necesare începerii organizate a
lecţiei.

Discuţii despre comunicarea orală şi cea scrisă: Dialogul

Din ce este alcătuită o propoziţie?


Dar cuvintele din ce sunt alcătuite ?
Silabele din ce sunt alcătuite ? 3
Care este diferenţa dintre sunet şi literă ?
Frontal
Conversația

Care este diferenţa dintre oameni şi animale ?


CUTIA CU ÎNTREBĂRI:

Anuțarea subiectului nou:

REALIZARE  Astăzi vom discuta despre comunicare, cum se numeşte cel Cutia
A SENSULUI care comunică,cum se numeşte cel care primeşte informaţia, 7 fermecată
care sunt căile de comunicare , cum trebuie să susţinem un
dialog.

Intuirea imaginilor din manual (pag. 11)


Încep următoarea relatare:
Dragi copii, dimineaţă când veneam la şcoală, am asistat, fără să
vreau, la o discuţie, foarte interesantă, între doi școlari.
Dialog
Încerc să o redau întocmai:
,, - Vrei să mergem împreună?
- Îhî.
- Vrei să discutăm ceva? Frontal …..(discuţii
- Îhî. libere)
- Ţi-ai scris tema?
- Îhî. 10
- Ai repetat şi cântecul?
- Îhî. Analiza
- Azi ieşi la joacă?
- Îhî.
- Mă bucur de conversaţie, a fost grozavă. Conversația
- Îhî.”

Se realizează o scurtă conversaţie în legătură cu dialogul prezentat:


Ce părere aveţi despre această conversaţie?
Frontal manual
Lucru cu manualul (pag. 11) individual Exercițiul
1imagine (înv. – elev);
2imagine (colegi de școală);
3 imagina( bătrână în troleibuz);
4imagine (mama și copilul);
5imagine( tata-fetiță);
 Apoi se încearcă o convorbire/dialog la care să participe 3 -4
elevi. exercițiu
Elevii sunt atenţionaţi că fiecare dintre ei poate pune întrebări şi poate frontal
da răspunsuri. 5-7

 Învăţătorul concluzionează că într-un dialog, o conversaţie,


REFLECȚIE participă două sau mai multe persoane. Fiecare dintre ele
comunică, ascultă ce comunică ceilalţi, întreabă, răspund la lucru în
întrebări. perechi

În fixarea cunoştinţelor se apreciază modul în care elevii au înţeles ce Dialogul


este comunicarea, de ce este ea necesară, cum se realizează.
 Se propune elevilor în perechi să înceapă o discuție /dialog
cu colegul de bancă ,, Eu după școală voi..., dar tu? ’’ 5

EXTINDERE
Se fac aprecieri individuale şi colective privind activitatea Cuv.
desfăşurată. Încuraj.

BILANȚUL LECȚIEI
Proiect didactic
Data: 12.09.2023
Clasa: I „D”
Disciplina: Limba și literatura româ nă
Unitatea de învățare 1: Hai la școală !
Subiectul: Aspectul îngrijit al scrisului. Cârligul
Tipul lecției: de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor .
Forme de evaluare: autoevaluarea, cuv. încurajatoare
Subcompetențe Obiective operaționale Produsele lecţiei
La sfârșitul lecției, elevul va fi
capabil:
O1 – Să respecte aranjarea 
4.1. Scrierea corectă în pagină ;
corectă, lizibilă a O2 - Să scrie corect câ rligul;
elementelor, cu O3 -;
păstrarea spaţiului,
înclinării şi a
aspectului îngrijit.

Strategii didactice:
a) forme:,frontal-individual, individual.
b) metode, tehnici și procedee: conversația, explicația, exercițiul.
c) mijloace: manualul,caietul de teme, tabla, mijloace TIC.
Referințe bibliografice:
• Curriculum național. Învă ță mâ nt primar. Chișină u, 2018;
• Abecedar, Maria Buruiană , Aurelia Ermicioi,Petronela-Vali Slavu, Constantin
D;
• Ghid de implementare a curriculumului pentru învă ță mâ ntul primar.
Chișină u, 2018;
SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

Momentele Elemente de conținul tʹ Strategii didactice


lecției Forme Metode Mijloace
EVOCARE Asigurarea condițiilor necesare bunei desfășurări a lecției. 2
Pregătirea manualului didactic necesar. Individual

 La tablă elevii sunt invitați să deseneze o pasăre!!!


Ciocul- element se scriere.
Conversația
tabla
creta
Frontal
3 Exercițiul

Lucru cu caietul elevului (pag. 6-7).

Conversația
REALIZARE
A SENSULUI 7
Cutia
fermecată
În continuare elevii vor scrie cârligul respectând regulile de
lizibilitate și acuratețe.
Acest element grafic se trasează de sus în jos, lăsându-se douâ spații Individual
libere după fiecare element. Explicația

Analiza

10

Frontal
Explicația caiet.
elev.

Frontal
Se observa punctul de plecare si de sosire pentru linioara mica oblica ( chiar se pot individual
puncta pentru cateva spatii ). Exercițiu Cuv.
5-7 Încuraj.
Celalalt element este oblica mare subrand, care ne este cunoscută.
REFLECȚIE frontal

Pauză dinamică.
EXTINDERE
Alintarea cuvintelor..........
5
- mama
- carte
- floare
- băiat
- câine Conversația cai. elev.
...

Alcătuirea propozițiilor folosind imaginile (c.e. pag. 8).

BILANȚUL LECȚIEI

Realizare DESEN

S-ar putea să vă placă și