Proiect de Lecție Ed. Digitală
Proiect de Lecție Ed. Digitală
Proiect de Lecție Ed. Digitală
Învățător:
Data:
Disciplina: Educația tehnologică
Modulul: Educația digitală
Subiectul lecției: Operații cu texte
Competențe specifice:
✔ Apelarea la instrumente și resurse digitale în situaţii de învăţare, dând dovadă de
corectitudine, adecvare și respect pentru etica mediilor virtuale.
1
.
Bibliografie:
✔ Curriculum național, clasele I-V, Chișinău, 2018.
✔ Educația digitală, autori Anatol Gremalschi, Sergiu Corlat, Andrei Braicov, Manual pentru clasa I.
✔ Matei R., Mateiaș D., Informatică pentru ciclul primar, clasle I-II, Editura Paralela 45, București, 2011.
✔ https://code.org/
✔ https://studio.code.org/s/course1
2
DEMERS DIDACTIC
Etapele Ob. Dozarea Activitatea de bază Strategii didactice Metode de
cadrului lecției timpului evaluare
ERRE Metode/ Mijloace Forme de
procedee/ didactice organizare
tehnici
Moment organizatoric.
Captarea atenției prin prezentarea oaspetelui lecției –
Roboțelul BI 1 ,BI 2.
5 min. Acești roboței au venit cu un mesaj de salut către elevi: Mesajul de Roboțelul Frontal Observarea
E salut BI 1 comporta
mentului
V T I elevilor
O Bună ziua, dragi elevi! Vă salutămcu drag în laboratorul de
informatică. Noi suntem roboțeii:BIT,BII.Ne pare bine să
C
vă vădem astăzi și vă invităm în lumea dispozitivelor
A digitale. Astăzi împreună vom afla și mai mult despre
R Lumea Digitală. Sperăm să vă fie interesant, deaceea Să Prezentarea Proiector,
dăm start orei! PPT calculator
E
3
BI iana#Știe cineva ce reguli trebue de respectat în timpul
orelor în laboratorul de informatică?
Discuția
dirijată
Frontal Aprecieri
verbale
S
5min
E BII:Iar acum vom aplica aceste noțiuni în practică (lucrul cu Explicatia
N fișa nr. 2)
1. Culegeți textul în aplicația Word Pad (10min) Observația
S 2. Înserați titlul(denumirea textului), atribuie dimensiunea
U 18, plasați pe centru, evidențiați cu Bold, stilul Times Exercitiul
L New Roman
3. Selectați tot textul, caracterele cu dimensiunea 16, stilul
U Calibri
I 4. Înserează primul enunț- Copie- Lipește -după ultima In perechi
propoziție
5. Selectează ultimele trei cuvinte- Delete- observă Evaluare
modificarea reciproca
R Imagini cu Evaluare
roboței reciproca
E
F Evaluare reciproca a lucrului efectuat(se schimba cu
magnetelul si evaluaza colegul
L 20 min
E Joc didactic
C BI IanaJoc didactic: Aplauze.
T Toți se ridică în picioare. Elevilor le sunt propuse câteva
I afirmații formulate în baza informațiilor studiate anterior.
5
E Elevii vor bate din palme, în cazul afirmațiilor adevărate și
vor ridica mâna, în cazul afirmațiilor false:volei sau fotbal
A F
1) Butonul Delete copie- A F
E 2) Tasta Paste- șterge informația A F
3) În laboratorul de informatică putem juca
X
T T/A (exersare :telefon,calculator) Evaluarea
I Discutii lectiei
Frontal
dirijate
N 10 min
BI Tanea Evaluarea lecției. Autoaprecierea.
D
continuati următoarele idei:
E
⮚ Astăzi la lecție am aflat…
R
E ⮚ Am înțeles…
6
5min