Nothing Special   »   [go: up one dir, main page]

Proiect Didactic Avap

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.

131
PROF. ÎNV.PRIMAR: Marilena Stoica
DATA: 22.03.2017

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a IV-a D
OBIECTUL: Arte vizuale şi abilităţi practice
ARIA CURRICULARĂ: Arte- Tehnologii
UNITATEA TEMATICĂ: TRĂIESC ÎN MEDIU SĂNĂTOS
TEMA LECŢIEI: Borcanul pentru Dulceaţă cu drepturi
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat.
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant
manuale, creative și ludice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1. Să aplice corect tehnicile de lucru specifice picturii pe sticlă. Obiectivul se consideră realizat dacă vor picta
floarea de primăvară aleasă pe suprafaţa borcanului.
O2. Să respecte paşii de lucru în vederea obţinerii lucrării. Obiectivul se consideră realizat dacă, la finalul orei
lucrarea va fi finită.
O3. Să aprecieze calitatea produselor finite, în funcţie de criteriile date.
METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, observația, demonstrația, turul galeriei

MATERIAL DIDACTIC: lucrarea model, un borcan, imagini cu flori de primăvară, hârtie creponată, un elastic,
acuarele, pensulă, patafix, fişă cu drepturi, fluturaşi pentru recompensă.

BIBLIOGRAFIE:
1.Programa școlară pentru clasa a IV-a, aprobată prin ordinul ministrului nr.5003/ 02.12.2014
3. Adina Grigore, Georgeta Mihaela Crivac, Arte vizuale şi abilităţi practice- manual pentru clasa a IV-a, Ed. Ars
Libri
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

NR SECVENTE OB METODE ŞI
CRT DIDACTICE OP CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII PROCEDEE EVALUARE
1 Moment Pregătirea materialelor necesare pentru buna Conversaţia
organizatoric desfăşurare a lecţiei.
2 Captarea atenţiei Discut cu elevii despre ora de limba şi
literatura română, în care am studiat textul
Plăcintă de ambrologi. Le amintesc acestora cum Conversaţia
am inventat împreună reţete. Le voi spune că
acelaşi lucru vom face şi în această oră. Vom
inventa o reţetă de duceaţă specială, Dulceaţă cu
drepturi.
Îi anunţ că, pentru o dulceaţă specială, avem
nevoie de un borcan special.

3 Anunţarea temei şi a Elevii sunt anunţaţi că vor picta borcanul pentru Conversaţia
obiectivelor dulceaţa specială cu drepturi şi îndatoriri, folosind
elemente de limbaj plastic: linia, punctul.

4 Dirijarea învăţării Se intuiesc instrumentele şi materialele aflate


pe bănci.
Se prezintă lucrarea model și se expune în fața Demonstraţia Observare
clasei pentru a putea fi ușor de vizualizat. Elevii Conversaţia
sistematică
vor descoperi elementele componente ale lucrării: Explicaţia
un borcan, imagini cu flori de primăvară, hârtie
creponată, un elastic, acuarele, pensulă, patafix,
fişă cu drepturi.
Din fişa cu drepturi, elevii vor alege trei, pe
care le consideră importante, le vor decupa şi le
vor pune în borcan pentru a obţine Dulceaţa cu
drepturi.
Le explic elevilor etapele de lucru:
1. Se pregăteşte borcanul.
2. Se alege imaginea pe care urmează s-o Conversaţia
O2 picteze.
3. Se fixează imaginea aleasă în interiorul
borcanului, astfel încât să se poată vedea.
4. Cu o pensulă subţire se conturează floarea Explicaţia
aleasă pe suprafaţa borcanului.
5. Se pictează floarea.
6. Se scoate imaginea pictată din borcan şi se
introduc drepturile alese.
7. Se ambalează borcanul cu hârtie creponată. Exerciţiul

Învățătorul supraveghează modul în care


lucrează elevii și oferă informații suplimentare
acolo unde este nevoie.
Se enumeră regulile ce trebuie respectate în
realizarea lucrării: utilizarea corectă şi atentă a
O1
instrumentelor de lucru, plăcuta îmbinare a
materialelor şi culorilor, aspectul estetic al
produselor finale, încadrarea în timpul de lucru.
În timpul lucrării, elevii audiază cântece de
primăvară.
Pe măsură ce lucrările sunt gata, vor fi expuse.
5 Evaluarea lucrărilor Se precizează criteriile pe baza cărora se
O3
realizează aprecierea și autoaprecierea lucrărilor:
Conversația Recompense
 Respectarea etapelor de lucru
 Gradul de finalizare a lucrării Turul galeriei
 Aspectul estetic
Fiecare elev va aprecia cea mai reușită lucrare,
prin lipirea unui fluturaș în dreptul lucrării alese.
7 Aprecierea Elevii adună materialele şi fac curăţenie la Aprecieri verbale
performanței
locul de lucru.
elevilor
Se formulează concluzii și aprecieri cu privire la
modul cum au lucrat elevii, la ordinea și
disciplina din timpul orei.

S-ar putea să vă placă și