Proiect de Activitate Didactica Codominanta
Proiect de Activitate Didactica Codominanta
Proiect de Activitate Didactica Codominanta
Obiectul: Biologie
Profesor: Draghici Cristina
Clasa: a IX-a
Data: 25.11.2015
Tema lectiei: Abateri de la segregarea mendeliana
Tipul lectiei: Lectie mixta (de predare invatare)
Scopul lectiei: Cunoasterea de catre elevi a abaterilor de la legile mendeliene si
importanta acestora
Competente generale:
1.1. Culegerea de date din surse variate de informare/documentare despre organizarea
lumii vii
2.2. Prelucrarea rezultatelor obtinute din investigatii si formularea concluziilor
3.1. Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor
3.2. Aplicarea unor algoritmi de identificaresi rezolvare de probleme
4.1. Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de
comunicare
4.2. Prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare
5.3. Argumentarea importantei teoretice si practice a notiunilor de biodiversitate si
genetica
Competente specifice
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :
* Sa defineasca notiunile de semidominanta, codominanta
* Sa reprezinte schematic semidominanta
* Sa realizeze incrucisari cu grupele de sange la om
STRATEGIA DIDACTICA
Locul de instruire: sala de clasa
Forme de organizare a lectiei: frontala, individuala
Resurse materiale: planse ce ilustreaza codominanta si semidominanta, manualul scolar
Resurse procedurale: imbinarea optima a explicatiei, conversatiei euristice, observatiei
si modelarii
Modalitati de evaluare: formativa orala, scrisa fisa de evaluare, autoevalauarea.
SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE
Moment -profesorul verifica prezenta si asigurarea materiala a lectiei Profesorul de servici sterge tabla.
organizatoric:
Raspunde la intrebari:
Reactualizarea - profesorul pune elevilor urmatoarele intrebari: -Gregor Mendel
cunostintelor -cine este fondatorul geneticii ca stiinta? -Experimente pe mazare
anterioare -ce experimente a realizat Mendel? -Legea segregarii independente a
-care sunt legile elaborate de Mendel?. perechilor de caractere si Legea puritatii
Profesorul numeste un elev pentru a rezolva la tabla o problema de dihibridare. gametilor
Elevul realizeaza problema la tabla.
Captarea atentiei -profesorul capteaza atentia elevilor spunandu-le : Ca orice regula are si exceptii,
fiind valabil si in transmiterea caracterelor genetice, adica abateri de la segregarea
mendeliana.
profesorul scrie pe tabla titlul noii lectii:Abateri de la segregarea mendeliana. -noteaza titlul in caiet
Aprecierea Explica modul cum se realizeaza codominanta si unde se intalneste aceasta. -rezolva la tabla incrucisarile grupelor de
performantei Realizeaza pe tabla tabelul grupelor de sange si a genotipului acestora. sange
Profesorul propune diferite tipuri de incrucisari cu grupele de sange.
Asigurarea Elevii primesc ca tema pentru acasa realizarea unor incrucisari cu grupele de sange. -noteaza tema
posibilitatilor de
transfer si a pastrarii
in memorie