BK Executive FM COC
BK Executive FM COC
BK Executive FM COC
According to Khan and Jain: “It is defined as the minimum rate of return that a
firm must earn on its investment for the market value of the firm to remain
unchanged.”
In the words of I. M. Pandey, ‘The cost of capital is simply the rate of return the
funds used should produce to justify their use within the firm in the light of
the wealth maximization objective.
While valuing weighted average cost of capital we get the choice of taking book value
weight or market value weight. Both these methods have their own merits. There are
practical difficulties in its use as calculating the market value of securities may present
difficulties, particularly the market values of retained earnings. Moreover, weights based
on market values are likely to fluctuate widely.
Ke = Rf + β (Rm - Rf)
Where Ke = Cost of equity capital
Rf =the rate of return required on a risk - free asset/security/ investment
Rm = the required rate of return on the market portfolio of assets.
𝜷 = the beta coefficient (risk of investment in relation to portfolio)
Alternatively, this notation may be expressed as follows :
Return from investment = Risk free return + β (Market return – Risk free return)
Practice Sums:
Calculate after tax cost of capital in the following situations:
1) 10% Debenture of 100 each issued @ 5% discount and 3% flotation cost, tax 40%.
I=100*10%=10
P=
100
-disc 5
95
-FC 3
P 92
T= 40%=0.40
Kd= × 100
= × 100
=10.87%
After tax
Kd(1-t)=10.87 (1-0.40)=6.52%
2) A company issues 14% redeemable debentures of Rs. 1,000 each aggregating Rs.
10,00,000 @ 10% premium. After 5 years, the company will redeem debentures at
par. The company tax rate is 35%. Determine the cost of Debt.
n=5
i=1000*14%=140
RV=1000
Kd= × 100
Kd= × 100
= × 100
=11.43%
Kd(1-t)=11.43(1-0.35)=7.42%
Kd= × 100
Kd= × 100
.
= × 100
=12.43%
After tax kd= 12.43(1-0.5)=6.215%
Kd= × 100
Kd= × 100
.
Kd= × 100
Kd=12.9488
After tax
Kd(1-t)=12.9488 (1-0.35)=8.41%
Kp= × 100
Kp= × 100
=9.8/96
10.20%
7) A company has on its books the following amounts & specific costs of each type of
capital
Specific costs
Type of capital Book value Market value
(%)
Debt 5,00,000 4,20,000 10
Preference 1,00,000 1,60,000 12
Equity 6,00,000 16
12,00,000
Retained earnings 2,00,000 14
On equity shares, the next year’s expected rate of dividend is 25%. The growth rate of the
earnings of the company is 10%. The average current market price of equity share is Rs. 25.
Assume that the cost of retained earnings is 4% less than the cost of equity capital. The
current market price of preference shares and debentures are Rs. 80 and Rs. 70
respectively. The tax rate applicable to company is 50%. Ascertain the average cost of
capital of the company on the basis of Market value Weights.
Solution:
Equity
D1=25%=10*25%=2.5
g=10%
P0=25
.
=( + 0.1) × 100
=(0.1 + 0.1) × 100
=20%
Retained
Kr=20-4=16%
Cost debt
Before tax
I=15%=100*15%=15
P=100
Kd= × 100 = × 100 = 15%
After tax
Kd(1-t)=15(1-0.5)=7.5%
𝑫 𝟏𝟏
Kp= × 𝟏𝟎𝟎 = × 𝟏𝟎𝟎 = 𝟏𝟏%
𝑷 𝟏𝟎𝟎
Cost of Equity
No of shares = 150000/10=15000
E= EPS= Earning per share =150000/15000=10
P=50
𝑬 𝟏𝟎
Ke= × 𝟏𝟎𝟎 = × 𝟏𝟎𝟎 = 𝟐𝟎%
𝑷 𝟓𝟎
Cost of retained earning =20-2=18%
Cost of debenture
Kd= × 100 = × 100 = 15%
After tax
Kd(1-t)=15(1-0.4)=9%
Additional Debenture
Kd= × 100 = × 100 = 17%
After tax
Kd(1-t)=17(1-0.4)=10.2%
WN
ADDITIONAL
Reserves =150000*20%=30000
Debenture =150000-30000=120000
ii) A perpetual bond sold at par, coupon rate of interest being 7 per cent.
P=100
I=100*7%=7
Kd= × 100 = × 100 = 7%
After tax
Kd(1-t)=7(1-0.5)=3.5%
iii) A ten-year, 8 per cent, `1000 par bond sold at `950 less 4 per cent underwriting
commission.
iv) A preference share sold at Rs.100 with a 9 per cent dividend and a redemption
price of Rs.110 if the company redeems it in five years.
N=5
D=100*9%=9
FV=100
RV=110
SV=100
Kp= × 100
Kp= × 100
D1=D0(1+g)=9(1+0.08)=9(1.08)=9.72
Ke=( + 𝑔) × 100
.
Ke=( + 0.08) × 100=(0.081+0.08)*100=16.1%