Cross Regulator Template
Cross Regulator Template
Cross Regulator Template
ii) Enter the size of gate, to see standard size pl. click " Table for gate size ". Click back to
enter the size.
iii) Enter number of gate according to the discharge. According to the number of gate the
message will be displays for drawing. The number and width of pier will displays
automatically.
iv) If the head loss is not provided, then enter the allowable afflux height.
Back v) The crest height should not be less than 0.15 m and more than 40 % of FSD. But in case of
smaller FSD, it may be taken upto 0.05 m.
vi) If the linear waterway check is not satis fied, then change the gate sie, afflux height up to
the desired limit, etc…
vii) Select type of transition. The type of transition will affect the calculated head loss. Hence
select according to the site requirement.
Abutment :
i) Enter the top width of abutment, it should not be less than 0.60 m, and will be in the range
of 0.60 m , 0.75 m and 0.90 m according to the height and span length and stability
consideration.
iii) Enter the foundation level on the basis of trial pit result. The foundation level should be at
least minimum 0.60 m below C.B.L. or below stilling basin Level which ever is lower. And
it should be in the natural firm ground. The foundation should not be kept on the made up
Back ground ( i.e. on embankment ). If the hard rock is mate at the CBL , then the foudation
sould be at CBL, and the bed concrete of 0.30 m depth will be below CBL. The proper
anchoring of abutment with hard rock shall be done. It will be the field officers
resposnsibility to decide the foundation level.
iv) Select the foundation strata on the basis of trial pit result or as per actual excavation.
v) Enter the side slope for stable abutment section upto the "Hence O.K." results.
Warped wall :
i) Enter the splay for U/S warped wall. The splay should not be flatter than 3 : 1 at U/S.
ii) Enter the splay for D/S warped wall. The splay should not be flatter than 4 : 1 at D/S.
Guide wall :
i) Enter the foundation level on the basis of trial pit result. The foundation level should be at
least minimum 0.20 m below C.B.L. or below stilling basin Level which ever is lower.
And it should be in the natural firm ground. The foundation should not be kept on the made
up ground ( i.e. on embankment ). If the hard rock is mate at the CBL , then the foudation
sould be at CBL, and the bed concrete of 0.30 m depth will be below CBL. The proper
anchoring of guide wall with hard rock shall be done. It will be the field officers
resposnsibility to decide the foundation level.
ii) Select the foundation strata on the basis of trial pit result or as per actual excavation.
The solid slab for operation platform shall be as per As per B&C Drawing BL (IV) /III-C/
74023 /TP. In our case the span length will never be more than 1.50 m . Hence the details
of 1.50 m are used for solid slab thickness, reinforcement, etc…
3 Click " Design " , in this sheet the step by step hydraulic and structural design is available. The print will
be taken of this design. The soft copy of design may be kept by select all , copy and paste in new
workbook.
5 If in the no .of gate row the message displays " Pl. go for Two gate Drw for Drawing output ", then
click " Two Gate Drawing ", otherwise " One Gate Drawing ". Take print of this drawing on A3 size
paper.
Back
Design Discharge : 0.999 cumecs 0.999 cumecs
Outer : 2 : 1 2 : 1
Design Parameters
ABC
A) Hydraulic Design :-
0.766
0.566
FSD =
100.150
C.B.L. 100.000 100.000
a. Gate size :-
= 2 x 0.90 + 1.00
= 2.80 m
0.607 2
= 0.766 +
2 x 9.81
= 0.766 + 0.019
= 0.785 m
= 2.80 x 0.785
= 2.20 m2
Q 1.00
e. Velocity of approach,Va = = = 0.455 m/sec
A 2.20
Va2 0.455 2
Ha = = = 0.011 m
Ha = = = 0.011 m
2g 2 x 9.81
= 100.000 + 0.766
= 100.766 m
= 0.069 m
= 100.766 - 0.90
= 99.866 m
as per IS 7114-1973 page no. 6, clause No. 3.1.2 for lined canal crest should not be less than
0.15 m or not more than 40% of F.S.D.
= 100.150 m
= 100.716 - 100.150
= 0.566 m
= 0.616 m
2
Q = x C1 x Le x H x ( 2 g . H )1/2 +
3
C2 x Le x H2 x ( 2 g . H )1/2
Where,
C1 = coefficient of discharge for freely discharge portion = 0.577
C2 = coefficient of discharge for submerged portion = 0.80
Le = effective linear water way of the opening in 'm'
H = Diff in water level U/S & D/S of channel above crest = 0.069 m
H2 = Depth of D/S Water level in the channel above the crest in m = 0.566 m
\ 1.00 = 2 / 3 x 0.577 x Le x 0.069 x ( 19.62 x 0.069 ) ^0.5 +
0.8 x Le x 0.566 x ( 19.62 x 0.069 ) ^0.5
= 0.031 Le + 0.527 Le
= 0.558 Le
1.00
\ Le = = 1.791 m
0.558
Actual linear water way provided is 1.80 m
Hence 2 gate of 0.9 m x 0.9 m are adequate
Step : IV : Head loss calculations :- As per Govt. circular dated 01/09/2015
i) When the transitions are smooth inlet loss is zero and ‘0.5 x change in velocity head’ at exit. ii)
When transition are abrupt the loss is’ 0.5 x change in velocity head’ at inlet and ‘1.5
x change in velocity head’ at exit.
iii) The losses of head in structure due to friction are negligible and need not be computed.
Consider the transitions are smooth, hence as per above the inlet loss is zero and at exit loss is
" 0.5 x change in velocity head ".
( V22 - V12 )
\ Head loss at entry & exit = K1 + K 2 x
2g
Where,
K1 = constant of kinetic energy head loss at entry = 0
K2 = constant of kinetic energy head loss at exit = 0.5
V1 = velocity of flow in canal on u/s and d/s of structure in m/s = 0.607 m/sec
V2 = velocity of flow in carrier channel of the structure in m/s
Velocity Q 1.00
= = = = 0.901 m/sec
in CR Net Area 1.80 x 0.62
0.901 2 - 0.607 2
\ Head loss at entry & exit = 0 + 0.5 x
\ Head loss at entry & exit = 0 + 0.5 x 19.62
1.00
Discharge per m width, q = = 0.555 cumecs/m
1.80
Ac 0.57
Hydraulic mean depth, Rc = = = 0.234 m
Pc 2.43
Rc2/3 = 0.379
1 1
Vc = x Rc2/3 x
n s
1 1
1.759 = x 0.379 x
0.02 s
s = 116.21
The bed gradient is 1 : 116 But for economy steeper gradient of 1 : 5 is provided.
0.050
b. Calculate hf/dc = = 0.159
0.32
d2 d1
0.100 = 2.07 0.100 = 0.650
d1 dc
d2 d1
0.200 = 2.48 0.200 = 0.614
d1 dc
d2 d1
0.159 = 2.31 0.159 = 0.629
d1 dc
c. Calculate d1 & d2
q 0.56
V2 = = = 1.210 m/sec
d2 0.46
V12 2.798 2
d. Energy at d1 = d1 + = 0.198 +
2g 19.62
= 0.60 m
= 100.716 - 0.60
= 100.119 m
V22 1.210 2
f. Energy at d2 = d2 + = 0.459 +
2g 19.62
= 0.53 m
= 100.716 - 0.53
= 100.183 m
Say = 1.70 m
= 5 x ( 100.150 - 100.000 )
= 0.80 m
= 1.70 + 0.80
= 2.50 m
d. Uplift pressure :
WS
b
H
C1
B
F C1 = ( 100 - F E )
1
d = 0.240
α
F D1 = ( 100 - F D )
D1
By refering the Khosala's Uplift pressure curves, for 1/α = 0.24 the values of ,
WS
H
C
b FE
1
d = 0.240
α
FD
By refering the Khosala's Uplift pressure curves, for 1/α = 0.24 the values of ,
3.75
ii) Thickness of floor at toe of Glacis
0.75
102.250
101.950
0.65
1
99.700
2.213
11.40
Live load intensity = = 1.78 t/m2
1.78 x 3.60
0.450
Lever arm = = 0.23 m
2
Pe1
Pe2
h2 =
= 0.128 t
0.3
L.A. = 0.45 + = 0.6 m
2
= 4.590 t
0.75
L.A. = = 0.375 m
2
= 3.95 t
1.463
L.A. = 0.75 +
3
= 1.238 m
Forces ( t ) Moments ( tm )
L.A.
Sr.No. Particulars
m
Ver. Hor. + ve - ve
5 Self weight
SM
b = 2.213 m
13.42
Z = = = 0.76 m
SV 17.65
b/2 = 1.10625 m
2.213
= - 0.76 = 0.346 m
2
6e 6 x 0.346
= = 0.94
b 2.213
17.647
Po = = 7.98 t/m2
2.21
= 15.45 t/m2
mxSV
Factor of safety against sliding =
SH
0.50 x 17.65
=
=
5.78
S Stabilising Moment
Factor of safety against over turning =
S Overturning moment
19.58
=
6.16
DATA :-
0.30
101.55
0.70
1
1.75
FDN.R.L. 99.80
1.53
S.R. Top of H.R. S.R. S.R. 300 mm Thk. R.C.C. Cap in M-20
101.950
WARPED WALL TOP R.L. 101.550 WARPED WALL TOP R.L. 101.550
T.B.L. 101.366
500
C.C. M-15 LINING 100 Thk.
D/S curtain wall in P.C.C. M15 D/S cut-off 99.400
M-15, 300 mm Tk. wall 300 mm Tk. 99.100 P.C.C. M15 U/S cut-off 99.100 D/S curtain wall in M-15,
wall 300 mm Tk. 300 mm Tk.
5600 750 3000 4450
Ch. 10142.15 m
Ch. 10147.75 m
Ch. 10144.05 m
Ch. 10148.5 m
Ch. 10148.5 m
ch. 10150 m
CROSS SECTION AT ' A-A '
B
I.P.
1500
TBL TBL
1 : 1.5
:1
750 1 : 0.65
3
AY
SPL FSL
FSL
2800
CBL
1 : 0.65 750
FSL FSL
1
1 : 1.5
y4 :
Spla
TBL
TBL
Warped wall in C.C. M-15
Service Road
Service Road
3600
B
PLAN
5626
R.C.C. M-20 SOLID SLAB 170 Tk.
500
C.C. M-15 LINING
500
100 Thk.
99.400
D/S curtain wall in P.C.C. M15 D/S cut-off 99.100
M-15, 300 mm Tk. wall 300 mm Tk. P.C.C. M15 U/S cut-off 99.100
wall 300 mm Tk. U/S curtain wall in
M-15, 300 mm Tk.
Ch. 10142.15 m
Ch. 10144.05 m
5600 750 3000 4450
Ch. 10148.5 m
Ch. 10148.5 m
ch. 10150 m
Ch. 10147.75 m
CROSS SECTION AT ' A-A ' B
TBL TBL
1 : 0.65
:1
Y3
SPLA
1 : 1.5
FSL FSL
750
300 Guide Wall
900
A CBL CBL
A
Canal Flow CANAL FLOW
5098
3298
1000
2800
1000
CBL
900
CBL
FSL
750
1 : 1.5
FSL
: 1
1 : 0.65
4
Splay
TBL
Service Road
Service Road
3600
3600
B
PLAN