Nothing Special   »   [go: up one dir, main page]

Lecție Dezv - Pers PDF

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect didactic

Clasa: a - IX-a;
Disciplina: Dezvoltare personală;
Unitatea: «Proiectarea carierei profesionale»;
Subiectul: «Traseul educațional și perspective profesionale»;
Tipul lecției: de aprofundare a cunoștințelor;
Durata: 45 min.

Competențe specifice:
4. Proiectarea carierei, prin determinarea traseului școlar și/sau professional, din perspectiva valorificării potențialului personal și oportunităților pieței
muncii;
Subcompetențe:
4.2. Argumentarea deciziilor privind traseul educațional și profesional în baza sistemului de atitudini și valori.

Obiective operaționale:
O1 –Să definească calitățile unei persoane de succes;
O2 –Să argumenteze alegerile făcute.
O3-Să determine propriile interese.
O4-Să identifice ce profesie li se potrivește.
O5-Să demonstreze abilități de autocunoaștere în alegerea profesiei.

Metode și procedee: Joc didactic, comentarea, exercițiul, scrierea liberă, studiu de caz, discuția dirijată, „Pălăriile gânditoare”, explicația, alegerea și
ierarhizarea, lucrul cu fișele, DiagramaVenn.
Mijloace didactice: fișe cu domenii profesionale, calculator, postere.
Forme de activitate: frontală, individuală, în grup.

Bibliografie: Curriculum național DEZVOLTARE PERSONALĂ, Curriculum disciplinar, Ghid de implementare, cl.V - IX-a, Internet.
Scenariul didactic

Etapele Ob. Timp Strategii


Activitate a profesorului Activitate a elevilor Evaluare
lecției Oper. alocat didactice
Salutul către elevi și 3min Joc Frontală
Evocare prezentarea oaspeților. didactic:
Citesc și comentează ,,Enumeră
poezia.
Comentați poezia: Participă la discuţie,
3 calități”
,,Peste leagăn aplecată răspund la întrebări.
O1 Întâlnindu-mă din somn
Mama mi-a vorbit odată: 1min
Fă-te, dragul mamei, OM !”
Enumeraţi, vă rog, 3 calităţi ale Inteligent(ă),încrezut(ă)
unei persoane de succes. în forțele proprii, Exercițiu Frontală
străduitor(oare).
Voi ce fel de persoană sunteţi?
O2 Alegeţi-vă câte un calificativ și
argumentați-vă opțiunea. Scriere
Elevii propun adjective
liberă
potrivite cuvântului
Ce calificative am putea atribui „muncă”: 2min
cuvântului MUNCĂ. prestigioasă, plăcută,
Concluzia: Lucrurile mari nu pot fi productivă, casnică, Discuție
realizate cu eforturi mici, este utilă, grea, dificilă, dirijată
necesar să ai încredere în sine şi plătită, operativă,
etică profesională, asiduă, uşoară,
plictisitoare, eficientă,
nerăsplătită, ș.a
Realizarea Prezintă sarcina pentru acasă Prezintă câte 2 elevi 8min În grup
sensului *(Au identificat cele mai solicitate din fiecare grup.
profesii pe piața muncii în R.
Moldova)
* (Au alcătuit arborele profesional al
familiei)
*(Au realizat o cercetare a avizelor
de ziare ce propun ocupații și locuri
de muncă)
*(Au cercetat cele mai bine plătite
profesii din R. Moldova)

O2 Demonstrez o cutie, apoi încep să Individuală


scot din ea un simbol al cheii cu Încearcă să ghicească ce
este în ea. 3min
care ,,voi deschide sufletele” pentru
a comunica, discuta, colabora, căci
la această lecție se va dezbate o
problemă care îl preocupă pe
fiecare tânăr la absolvirea ciclului
gimnazial – alegerea profesiei.
Anunț subiectul lecției: «Traseul
educațional și perspective Deschid caietele de
profesionale» și obiectivele ei. (Sunt lucru la tema nouă
scrise pe postere) (p.40).
Citiți, vă rog, textul TRASEUL Citesc textul.
EDUCAȚIONAL (de la p.40) și 5 min Frontal
apoi veți da răspuns la câteva
întrebări. Traseu – drumul pe
O3 * Ce înțelegeți prin traseu care îl parcurge (în mod
educațional? permanent) o ființă.
* Ce etape poate include un traseu
educațional? (cei care ridică mâna își Frontal
* Care sunt greșelile frecvente în prezintă opțiunea aleasă
planificarea și realizarea traseului și o argumentează).
educațional ?
* De ce este important să îți alegi cu
atenție traseul educațional?

Propun să analizăm împreună Citesc cele 3 studii de


cazurile ce reflectă visurile caz din caiete. Studiu de
profesionale ale absolvenților clasei a Argumentează propria caz
IX-a alegere.
Elaborează un traseu
educațional pentru
fiecare persoană și 6 min
studiul de caz.
Demonstrează
răspunsurile la tablă.
Experţii recomandă să vă faceţi
alegerea dvs, bazându-vă pe trei
factori importanţi:
1.Analiza pieţei forţei de muncă;
2min
2.Analiza capacităţilor dvs
O4 profesionale;
3.Preferinţele dvs.
1.Cine a decis care ar fi viitoarea
profesie?

Prin metoda „Pălăriilor gânditoare”, Fișa de lucru


analizaţi beneficiile şi rolul traseului „Influențe în 3min
educațional în perspectivele
alegerea carierei”
succesului profesional. Lucrul cu
Discutaţi în grupuri tema anunţată şi fișele
elaboraţi idei prin prisma pălăriei pe
care aţi ales-o. Pălăria albă:
foloseşte întrebările: Ce informaţie
avem la subiectul dat? Ce informaţii Încercuiesc 3min
mai sunt necesare? Cum putem obţine enunțurile ce li se
informaţii? Pălăria roşie: exprimă potrivesc 3min
sentimentele la tematica prezentată:
Sentimentul meu este că:... Numi 3min
place această legătură dintre
inteligenta emoţională şi stresul...
Intuiţia îmi spune... Pălăria neagră:
este critic, gândeşte negativ, dar logic
şi analizează astfel: Care sunt erorile
acestei teme? Ce riscuri pot apărea?
Ce ne împiedică? Pălăria galbenă:
gândeşte optimist, logic şi pozitiv,
analizează beneficiile şi posibilităţile
acestei teme. Pălăria verde: creează
opţiuni şi idei noi, este creativ: Care
sunt şansele de succes ale acestei
teme? Cum se pot obţine beneficii
aplicând reguli noi la tema dată?
Pălăria albastră: controlează
procesul discuţiei, face concluzii
pentru fiecare etapă a prezentărilor.
Care sunt ideile principale, cum
putem rezuma punctele de vedere
expuse?
Sarcină
1.Există deosebiri între viziunea celor
care știu ce doresc de la viitoarea
carieră și cei ce au ales aleatoriu?
2.Ce risc există în situația în care ai
luat o decizie la întâmplare pentru
viitor?
Concluzi :Toate deciziile pentru viitor
trebuie să fie bine gândite, relativ
planificate.

Anexa 1
 Numește 3 factori sus
menționați care pot să te influențeze
în alegerea carierei.Argumentează
alegerea pro/contra.
Anexa 2
 Determinarea intereselor
personale.

 Dacă ai rezultate școlare bune


la unele disciplini,ți se potrivește
profesia:
Anexa 3

Reflecție O5 Realizați în caiete o diagramă, Lucrul în caiete 8min Diagrama Individual


constituită din 3 cercuri.Completați Venn
diagram:
1. Ce pot –primul cerc.
2. Ce îmi place să fac-cercul al
doilea.
3.Ce solicită la moment societatea-
cercul al treilea.
4.Identificați tangențele dintre
elementele completate.
Prezentare
Ofer cuvântul oaspeților,care
relatează ceva informații despre o
carieră reușită.
Extindere *Relatați sub forma unei povesti o 2min Individual
experienţă personală reuşită.
-Cum v-aţi simţit după această
experienţă?
-Ce obstacole aţi întîmpinat?
-Cine v-a ajutat?
Anexa 2

Chestionar de orientare profesională Ce carieră ți se potrivește?


Dacă nu știi ce carieră vrei să urmezi și cauți un loc de muncă; nu știi dacă meseria aleasă este una potrivită, atunci poți afla, autoevaluându-te.
Răspunde la următoarele întrebări și identifică tipurile de cariere pe care ți-ar place să le urmezi, în funcție de personalitatea ta.
Alege un singur răspuns dintre cele trei sau patru variante propuse pentru fiecare întrebare, bifând răspunsul ales: a, b, c sau d.

1. Dacă ai o seară liberă, ce ti-ar place să faci?


a) Să merg la o petrecere;
b) Să stau acasă și să navighez pe internet;
c) Să practic un hobby;
d) Să merg la un film.

2. Ce secțiune a unui ziar citești mai întâi?


a) Sfaturi pentru cititori sau editorialul;
b) Știri;
c) Spor;t
d) Divertisment.

3. Ce preferi să faci la o petrecere?


a) Să întâmpin musafirii;
b) Să discut despre evenimentele la zi;
c) Să pregătesc aperitive;
d) Să mă distrez.

4. Ce carte ai prefera să ți se ofere în dar?


a) Supă de pui pentru suflet ;
b) O scurtă istorie a timpului;
c) Cum funcționează lucrurile;
d) O carte de artă pentru măsuța de cafea.

5. Ce ai prefera să faci în timpul liber?

a) Să mă întâlnesc cu prietenii la o cafea;


b) Să fac curat în șifonier (dulap);
c) Să grădinăresc sau să redecorez în casă;
d) Să scriu poezii.

6. Este rândul tău să alegi filmul. Care este prima ta opțiune?


a) comedie romantică
b) dramă provocatoare
c) Un film de acțiune și aventură
d) Un film independent (produs în afara unui studio, de ex: film documentar,etc)

7. Ești la un eveniment social. Cu cine ai prefera să stai?


a) Un grup mare în care se râde mult;
b) Un grup mic în care are loc o discuție animată;
c) Mai mulți oameni care joacă bowling;
d) Un individ care pare o persoană interesantă.

8. Ai șansa să participi la un reality show. Ce alegi?


a) O emisiune în care aptitudinile interpersonale mă ajută să câștig;
b) Niciuna. Consider că emisiunile de genul reality show sunt o pierdere de timp;
c) O emisiune care îmi dă șansa să muncesc manual sau să aduc bunăstare cuiva;
d) O emisiune în care pot câștiga pe baza talentului meu, precum: Dansez pentru tine.

9. Care dintre caracteristici, în opinia prietenilor tăi, te descriu cel mai bine?

a) O persoană social;
b) Inteligentă;
c) Îndemănatică;
d) Creativă.

Răspunsurile obținute îți pot da indicii cu privire la cariera potrivită pentru tine!

Notează în tabel a b c d
numărul de opțiuni
acumulate pentru
fiecare literă

Ai un răspuns în majoritatea cazurilor cu litera a):


Cariera potrivită implică lucrul cu oamenii. O asfel de carieră include aspecte precum: mentorat, negociere, consultanță, supervizare, comunicare
asistență. Posibile cariere pentru tine pot fi cea de: profesor, specialist resurse umane, consultant, asistent social, dădacă, asistentă medicală, vânzător,
recepționer, ghid pentru turism,îngrijitor de bolnavi, etc.

Majoritatea răspunsurilor au fost marcate cu litera b):


Cariera ta ideală presupune lucrul cu informația. O astfel de carieră poate include sarcini de sintetizare, coordonare, analiză, compilare, comparare.
Printre posibilele cariere sunt cel de bibliotecar, editor, web developer, organizator , detectiv particular, contabil, casier, etc.

Ai răspuns în mare parte cu litera c):


Preferi, în carieră munca cu lucrurile, ai responsabilitățile pe care ți le poți asuma și includ precizia, conducerea diverselor mașini etc. Printre
posibilele job-uri se numără cea de bucătar, instalator, mecanic, inginer, șofer, operator calculatoare, etc.

Răspunsurile tale sunt în majoritate marcate cu litera d):


Cariera potrivită pentru tine este una creativă. Poți alege între cariera de scriitor, fotograf, cântăreț, decorator, artist grafic, designer de modă,
designer grafic, cusătoreasă etc.

Bineînțeles, există multe alte ocupații în care poți pune în valoare talentele, însă cunoscându-ți tipul de personalitate, ai putea să te apropii mai mult de
alegerea ideală privind cariera.
ARBORELE PROFESIONAL AL FAMILIEI

MAMA TATA

Arborele
profesional al
familiei

FRAŢII
BUNICII SURORILE
Alcătuiţi arborele profesional al familiei, precizând pentru fiecare membru al familiei, profesia/ocupaţia pe care o au sau au
avut-o. Identificaţi, dacă profesia pentru care te pregăteşti, se regăseşte la vreunul din membrii familiei.

Anexa 1

-să ai un loc de muncă sigur -să cîștigi mulți bani


-să îți poți asuma riscuri -să întâlnești mulți oameni
-să ai reușite, succese -să ai relații bune cu colegii
-să fie o profesie de prestigiu -să ai activități cât mai variate
-să ai propria afacere -să ai o funcție de conducere
-să fie un mediu creativ -să fii apreciat
-să urmezi o facultate -să lucrezi într-o instituție, firmă importantă
-să ajuți pe ceilalți
- să fii în grija cuiva
Dacă ai rezultate școlare bune la:

Disciplina școlară Ai putea deveni


Limba și literatura română/limbi străine Profesor, cercetător în lingvistică, învățător, bibliotecar,
educator,ghid,translator, jurnalist etc
Matematică/informatică Profesor, economist-contabil,inginer,funcționar
bancar,astronom, informatician etc.
Fizică, chimie, biologie Profesor, cercetător,medic,farmacist,biolog,etc.
Istorie Profesor, scriitor, muzeolog, fizioterapeut, polițist etc.
Educație fizică Profesor de sport, antrenor, ofițer de armată etc.
Arte și tehnologii Profesor,pictor, scenograf,modelier, designer,
arhitect,muzician,actor,meșter popular etc.
Rezultatele chestionarului din IPGimnaziul Schineni,petrecut cu elevii și părinții cl.VIII-IX-a,privind domeniile în care ar dori
să activeze copiii lor:

Răsp. Răsp.
Domeniile % %
elevilor părinților
Medical (medic, farmacist, asistent medical, 4 7 11,76 20,58
asistent de farmacie)
Servicii (comerţ, frizerie, coafură, 7 3 20,58 11,76
cosmetolog,etc.)
Economic 1 4 2,94 11,76
Social (jurnalist, asistent social) 3 3 8,82 8,82
Auto (studii medii) 3 1 8,82 2,94
Armată,Poliţie 2 5 5,88 14,7
Construcţii (zidar, faianţar) 2 1 5,88 2,94
Drept 4 5 11,76 14,7
Şcolar (profesor, educator, învăţător) 1 2 2,94 5,88
Artistic 1 1 2,94 2,94
Educaţie fizicăși sport 5 2 14,7 5,88
Agricol 0 1 0 2,94
Total 34 34 100 100

S-ar putea să vă placă și