Nothing Special   »   [go: up one dir, main page]

RPH PSV Tahun 4 2020

Unduh sebagai pptx, pdf, atau txt
Unduh sebagai pptx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 1

Pendidikan Seni Visual

Tahun 4
MINGGU 02
Tarikh / 06 Januari 2020
Hari Isnin
Masa 11.00 – 12.00
Kelas 4 Gemilang
Bidang Menggambar
Tema Alam Semulajadi
Tajuk Pemandangan Sawah Padi
Aktiviti Lukisan
Standard Pembelajaran 1.1 Persepsi Estetik 1.2 Aplikasi Seni 1.3 Ekspresi Kreatif 1.4 Apresiasi Seni
1.1.1 Unsur Seni 1.2.1 Media 1.3.1 1.4.1
1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.1.3, 1.2.1.1 1.3.2 1.4.2
1.1.1.4, 1.1.1.5 1.3.3 1.4.3
1.2.2 Teknik dan Proses
1.1.2 Prinsip Rekaan 1.2.2.1
1.1.2.1, 1.1.2.2, 1.1.2.3

Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat;


1. Mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada lukisan.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan lukisan.
3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.

Aktiviti PdP Persepsi Estetik


1. Guru menunjukkan gambar pemandangan dan contoh- contoh lukisan.
2. Guru menyatakan definisi lukisan.
3. Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada gambar pemandangan.
Aplikasi Seni
1. Guru menyatakan media yang akan digunakan.
2. Guru menunjuk cara melakar gambar pemandangan dengan memberi penekanan pada ruang dan bentuk.
3. Guru menunjuk cara mewarna lakaran dengan menekankan penggunaan garisan untuk menimbulkan bentuk, ton
warna, dan jalinan.
4. Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan lukisan.
Ekspresi Kreatif
1. Murid melakar dan mewarna lukisan dengan bimbingan guru.
2. Murid menghasilkan lukisan mengikut kreativiti masing-masing.
Apresiasi Seni
1. Mempamerkan karya yang dihasilkan.
2. Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan lukisan.
3. Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

EMK Keusahawan, Kreativiti dan Inovasi


Penilaian PdP 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat lukisan berdasarkan empat standard kandungan.

Bahan Bantu Belajar 1. Kertas lukisan dan pensil warna atau oil pastel
2. Contoh lukisan dan gambar pemandangan
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembentangan akan datang.
