Design of Counterfort Retaining Wall (Empty Condition) On D/S)
Design of Counterfort Retaining Wall (Empty Condition) On D/S)
Design of Counterfort Retaining Wall (Empty Condition) On D/S)
1.0
264.257
265.8
7.91
10
10.54
6.37
7.92
10.54
11.11
257.89
2.625
255.265
3.20
3.160
254.69
0.575
A
2.9
0.61
3.16
6.670
1.1
Design Constants
For M20 grade of concrete and HYSD reinforcement
cbc
=7
= 280/(3* cbc)
N/mm2
= 13.3
st
= 230.00
= 1-(K/3)
= 0.90
= 1/2* cbc*j*K
N/mm2
= 0.91
Height of wall
= 11.110
= 250
KN/m2
= 18
KN/m3
= 25
KN/m3
= 24
KN/m3
0.58
= 10
KN/m2
= 0.6*H
= 0.6*11.11
= 6.670
2)Toe Projection
=b *
Where
= 1-(p/2.2 r H)
= 1-(250/2.2*18*11.11)
= 0.432
=b *
= 6.67*0.432
= 2.9
= 3.5*(H/r)^1/4
= 3.5*(11.11/18)^(1/4)
B)Thickness of counterfort
= 3.1
= 0.375
= 3.48
Since the projection of the toe slab is large, provide counterforts over toe slab in front.
4)Thickness of stem
A
B
W1
W2
W3
= 0.610
= 0.575
Effective depth(assuming 12 mm )
= 519
mm
1.3
Wt of Stem wall
Lever arm(point D)
0.61*10.54*25*3.48
559.358
Wt of base slab
Wt. of counterfort
1112.78
5.09
10619.33
1.45
921.90
4.56
199.48
5.09
559.74
0.5*3.16*10.54*(25-18)*0.375
43.71
3.34
2.625*2.9*24*3.48
635.80
1792.74
3.16*10.54*18*3.48
2086.31
3.21
0.575*6.67*25*3.48
333.66675
Moment(KN
Surcharge
3.16*3.48*10
109.97
Total
3768.82
15205.98
Horizontal earth pressure on the full height of the retaining wall tend to overturn the wall
PH
= 1/2**H2*Ca*S
= 0.5*18*11.11^2*0.624*3.48
= 2412.317
KN
Ca=(1+/-v)cos2()/cos.cos2.cos(++)*[1/1+(sin(+).sin(-i-)/cos(-i).cos(++)^0.5]2
where
= 0.5*h
=1
(Table3)
=1
(Table4)
= 0.040
(Table2)
= 1*1*0.04
= 0.040
= 0.5*h
degrees
= 0.5*0.04
= 0.020
= tan-1(0.04/1+/-0.02)
(h/ 1+/- v)
= 0.039
= 2.247
= atan(0/10.54)
degrees
=0
degrees
= slope of earthfill
= 26.10
degrees
Ca
degrees
= 0.624
Acting at
= H/3 from A
= 11.11/3
= 3.703
Passive pressure
= 1/2*Cp*r*H^2*S
= 0.5*3.93*18*3.2^2*3.48
= 1260.42
KN
Cp=(1+/-)cos2(+)/cos.cos2.cos(+)*[1/1-(sin(+).sin(-i-)/cos(-i).cos(+)^0.5]2
where
=0
degrees
=0
degrees
Cp
= 3.930
Acting at
= H/3
= 3.2/3
= 1.07
1) Moment due to PH
= 2412.317*3.703
= 8933.62
= 1260.417*1.07
= 1344.44
Overturning Moment
KN-m
KN-m
= 8933.62-1344.445
= 7589.17
Factor of Safety
KN-m
= MR/Mo
= 15205.979/7589.171
= 2.004
Safe
KN
= * W
= 0.58*3768.82
= 2185.913
Factor of Safety
KN
= * W /PH
= 2185.91/2412.317
= 0.906
Safe
KN-m
Let x be the distance from toe(A) at which the resultant reaction acts
= MR-MO / W
= (15205.979-7589.171)/3768.816
= 2.02
Eccentricity (e)
= (b/2)-e
= 6.67/2-2.02
= 1.31
= V/A(1+6*e/b)
KN/m2
= 354.29
Pmin at Heel
= V/A(1-6*e/b)
KN/m2
= -29.55
The intensity of pressure at junction of stem with toe
= -29.55+(354.29--29.55)/6.67*(6.67-2.9
= 187.40
KN/m2
1.4
KN/m2
Pressure Diagram
J
W1
W3W2
W1
0.61
W3W2
B
F
F0.575
E
2.9
3.2
-29.55
354.29
187.40
M1
AB
W1
W3W2
152.30
B'W4
KN/m2
11.11
10
11
12
Moment(KN-m)
1792.74
1112.78
10619.33
921.90
199.48
559.74
15205.98
13
14
15
(15205.979-7589.171)/3768.816
55+(354.29--29.55)/6.67*(6.67-2.9-0.61
16
Density of soil=
angle repose=
Coefficent of active pressure=
density of concrete
grade of steel =
grade of concrete=
15
30
0.333333
25
500
30
design parameters
st=
cbc
130
10
Kn/m2
degrees
Kn/m2
M Pa
M Pa