DC Power System Sizing Final
DC Power System Sizing Final
DC Power System Sizing Final
Ericson method: - Using the discharge power per cell for x hours to 1.8V
stop voltage. This method need to have the constant power discharge( watts per
cell) to 1.8V data table of the battery type to be configured
The method follow 7 procedure to size the battery and rectifier quantity
𝑵𝑩𝑩 = Number of battery bank required to handle the load for the user-defined time
𝑷𝑳𝒐𝒂𝒅 =The total site load
𝑵𝒄𝒆𝒍𝒍𝒔/𝒔𝒕𝒓𝒊𝒏𝒈 =the number of battery cell per bank
𝑷𝒅𝒊𝒔𝒄𝒉𝒂𝒓𝒈𝒆𝒅/𝒄𝒆𝒍𝒍 =the amount of constant power that single battery cell can supply for the defined time
DOD= the percent of the battery capacity that can be used without affecting the nominal battery cycle recommended by
company
5. Determine watts required power for charging the batteries (PCharging)
𝑃𝐶ℎ𝑎𝑟𝑔𝑖𝑛𝑔 = 𝐾𝐶 ∗ 𝐶𝑇𝐵𝑎𝑡𝑡 −𝑑𝑖𝑠𝑐ℎ𝑎𝑟𝑔𝑒 ∗ 𝑉𝑛
Where, Kc- Charging Coefficient & Vn- Nominal system voltage
1 Sum up all the DC load wattages (PLoad) including future expansion if any
=3000 watts (given)
2 Choose load battery backup time (user defined), Tbackup
= 3 hours (given)
3 Select the battery capacity from the product information sheet provided and
corresponding discharge power per cell (watt/cell)
= 110.5 Watts (referenced from the above table)
Nbb=3000 / (24*110.5*0.8)
=3000/2121.6
=1.41
Since we have 190Ah/2v battery on hand, we need two bank of 190Ah/2v battery to handle the load for 3 hours
5 Determine watts required power for charging the batteries (PCharging)
𝑃𝐶ℎ𝑎𝑟𝑔𝑖𝑛𝑔 = 𝐾𝐶 ∗ 𝐶𝑇𝐵𝑎𝑡𝑡 −𝑑𝑖𝑠𝑐ℎ𝑎𝑟𝑔𝑒 ∗ 𝑉𝑛
Pcharging = 0.1(2*190Ah*0.8)*48
=1459.2 Watt
Note:- the unit of Kc is per hour and the 0.8 is inserted into the equation to match the discharged power of the
battery which is the same amount of the DOD
NR_modules =4459.2watt/3000watt
= 1.49
We need two rectifier modules to charge and handle the load and the number of rectifier module
to be configured for the site is 3 *3000watt using the N+1 scenario
Huawei Method: - The method uses the Discharge Time and Discharge
Adjustment Coefficient.
Note the amount of usable power from the battery capacity depends on the discharge rate.
Discharge
0.5 1 1.5 2 3 4 5 6 7 8 9 10 12
Time (h)
η 0.4 0.55 0.63 0.7 0.75 0.8 0.85 0.9 0.92 0.95 0.98 1 1.01
Using The method we can size the battery capacity and rectifier modules quantity
in 6 procedure
Method 2-1: Discharge Time and Discharge Adjustment Coefficient Method
1. Determine max. power of the DC-powered load (Pmax) in the unit of watt
2. Choose load battery backup time (user defined), Tbackup
3. Determine battery capacity (C)
[𝑃𝑚𝑎𝑥 ∗ 𝑇𝑏𝑎𝑐𝑘𝑢𝑝 ]
C= ⁄[𝐾
𝑎𝑔𝑖𝑛𝑔 ∗ 𝐾𝑣 ∗ 𝑉𝑛 ∗ 𝑛 ∗ 𝜂]
Where,
𝐊 𝐯 - Voltage coefficient=0.96
𝐾𝑐 - charging coefficient
Solution
1. Determine max. power of the DC-powered load (Pmax) in the unit of watt
=3000Watt (given)
2. Choose load battery backup time (user defined), Tbackup
=3 hours (given)
3. Determine battery capacity (C)
[𝑃𝑚𝑎𝑥 ∗ 𝑇𝑏𝑎𝑐𝑘𝑢𝑝 ]
C= ⁄[𝐾
𝑎𝑔𝑖𝑛𝑔 ∗ 𝐾𝑣 ∗ 𝑉𝑛 ∗ 𝑛 ∗ 𝜂]
Where,
𝐊 𝐯 - Voltage coefficient=0.96
𝐾𝑐 - charging coefficient
Pcmax = 56.4*0.1*2*190Ah
=2143.2 watt
5. Determine the maximum output power (POut) required
𝑃𝑂𝑢𝑡 = 𝑃𝑚𝑎𝑥 + 𝑃𝑐𝑚𝑎𝑥
Pout =3000W +2143.2 W
=5143,2 watt
6. Determine quantity of rectifier modules required (N+1)
𝑃𝑂𝑢𝑡
𝑁𝑚𝑜𝑑𝑢𝑙𝑒𝑠 = ⁄𝐶𝑎𝑝𝑎𝑐𝑖𝑡𝑦 (𝑤𝑎𝑡𝑡)
/𝑚𝑜𝑑𝑢𝑙𝑒
Note: - the discharge time factor is higher than one for time less than 10 hours to compensate the power loss due to fast
discharging effect
Procedures:
1 Determine max. load current of the DC-powered load (Imax) in the unit of A
𝑃𝑚𝑎𝑥
𝐼𝑚𝑎𝑥 = ⁄𝑉
𝑛
1 Determine max. load current of the DC-powered load (Imax) in the unit of A
𝑃𝑚𝑎𝑥
𝐼𝑚𝑎𝑥 = ⁄𝑉
𝑛
Imax=3000w/48v
=62.5A
2 Choose load battery backup time (user defined), Tbackup
3 Determine battery capacity (C)
C= 𝐴 ∗ 𝐾𝑇 ∗ 𝐼𝑚𝑎𝑥 ∗ 𝑇𝑏𝑎𝑐𝑘𝑢𝑝
Where,
C=1.25*1.34*62.5A*3h
=314.0625 Ah
Since we have 190Ah/2V on hand, we need 2*190Ah/2v battery to handle the load for three hours
Ic=0.1/h*(2*190Ah)
=38A
5. Determine the maximum output current (IOut) required
𝐼𝑂𝑢𝑡 = 𝐼𝑚𝑎𝑥 + 𝐼𝑐
= 62.5A +38A
=100.5A
6. Determine quantity of rectifier modules required (N+1)
𝐼𝑂𝑢𝑡
𝑁𝑚𝑜𝑑𝑢𝑙𝑒𝑠 = ⁄𝐶𝑎𝑝𝑎𝑐𝑖𝑡𝑦 (𝐴)
/𝑚𝑜𝑑𝑢𝑙𝑒
=100.5/ 50
=2.01
We need two rectifier module to charge battery and handle the site load, Using the N+1 scenario we need to configure the
site with 3*3000W rectifier modules
Cable Sizing
1. Cable sizing can be done by referring the current caring capacity table such us
below
2. Using cable sizing formula below:- the method follow three procedure
I. Calculate the theoretical cross section area(St)
𝐼∗𝐿
𝑆𝑡 =
𝜌 ∗ 𝛥𝑉
𝜌 = 𝑡ℎ𝑒 𝑐𝑜𝑛𝑑𝑢𝑐𝑡𝑖𝑣𝑖𝑡𝑦 𝑜𝑓 𝑐𝑜𝑝𝑝𝑒𝑟 = 57
𝛥𝑉 = 𝑣𝑜𝑙𝑡𝑎𝑔𝑒 𝑑𝑟𝑜𝑝 𝑜𝑓 𝑏𝑎𝑡𝑡𝑒𝑟𝑦 = 1 𝑓𝑜𝑟 20𝑚
II. Calculate the cross section area(S) using engineering practice
𝑆 = 𝐾 ∗ 𝑆𝑡
𝐾 = 1.2 𝑢𝑠𝑒𝑑 𝑡𝑜 𝑝𝑟𝑜𝑡𝑒𝑐𝑡 𝑐𝑎𝑏𝑙𝑒 𝑓𝑟𝑜𝑚 𝑐𝑎𝑟𝑟𝑖𝑛𝑔 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑚 𝑐𝑢𝑟𝑟𝑒𝑛𝑡(𝑠𝑎𝑓𝑒𝑡𝑦 𝑓𝑎𝑐𝑡𝑜𝑟)
III. Select the Cross sectional area from the standard cable from the
ware house
Example: Sizing and Selection of Cables & Breakers
Assume a rectifier system is to be configured with one battery group of 300Ah/2V and the battery loop is
20m in length; the max. rated input current of load is 35A and the load loop is 30m in length.
2. Determine CSA of the working ground & earthing cable for battery cabinet
4. Determine CSA of the working ground of load cable and earthing cable
ICharging = 0.15/h(300Ah)
=45A
𝐼∗𝐿
𝑆𝑡 =
𝜌 ∗ 𝛥𝑉
St= (45A*20)/ (57*1)
=900/57
= 15.79 mm2
S= 1.2*15.79mm2
=18.95mm2
Since we have no 18.95mm2 cable standard in the warehouse, choose 25mm2
2 Determine CSA of the working ground & earthing cable for battery cabinet
The CSA of the working ground of battery =25mm2 and the CSA of earthing cable =16mm2
We can size the solar power system using the 14 procedure as follow
Solar Power System Sizing Procedures:
1. Collect data from national metrology & determine average solar insolation
(kWh/m2/day). At STC), solar radiation intensity of PV modules is 1kWh/m2 or 1000
Wh/m2.
Note: NASA surface metrological data of specific site location (lat., long.) can be used as option
2. Determine average sunshine time of the year (T) (Note: Minimum sunshine time of
the year is to be chosen to make the design more accurate). Example: let average solar
insolation of the site is 4.6 kWh/m2/day, and then average sunshine time of the day (T)
will be
4.6𝑘𝑊ℎ/𝑚2⁄
𝑑𝑎𝑦
𝑇= = 4.6ℎ/𝑑𝑎𝑦
1𝑘𝑊ℎ/𝑚2
3. Sum up all the DC load wattages (PLoad) including future expansion if any
𝑃 ∗𝑇 𝑃 ∗𝑇 𝑃 ∗𝑇
𝑃𝐿𝑜𝑎𝑑 = 124 1 + 224 2 + ⋯ + 𝑛24 𝑛
Where,
where,
𝜼PV - efficiency of PV module (including dust loss, temperature influence loss, deteriorate loss)
𝜼C - Efficiency of controller
𝜼B - Efficiency of battery
Where,
𝑃𝑀𝑃𝑃𝑇/𝑚𝑜𝑑𝑢𝑙𝑒 - Chosen a single MPPT module capacity in watt
Item Specification
Weight 16kg
2. Determine average sunshine time of the year (T) (Note: Minimum sunshine time of
the year is to be chosen to make the design more accurate). Example: let average solar
insolation of the site is 4.6 kWh/m2/day, and then average sunshine time of the day (T)
will be
4.6𝑘𝑊ℎ/𝑚2⁄
𝑑𝑎𝑦
𝑇= 2
= 4.6ℎ/𝑑𝑎𝑦
1𝑘𝑊ℎ/𝑚
3 Sum up all the DC load wattages (PLoad) including future expansion if any
𝑃𝐿𝑜𝑎𝑑 =3000 watts (given)
4. Choose load battery backup time (user defined), T backup
Tbackup=72 hour (given)
5. Determine load battery capacity required, C (Ah)
𝑷𝑳𝒐𝒂𝒅 ∗𝑻𝒃𝒂𝒄𝒌𝒖𝒑
C= 𝑽𝒏 ∗𝑫𝒐𝑫
=3000w*72h/ 48v*.8
= 216000AVh/38.4h
=5625Ah
6. Then, determine required number of battery strings/groups (NBB)
𝑪
𝑵𝑩𝑩 =
𝑪𝒉𝒐𝒔𝒆𝒏 𝑩𝒂𝒕𝒕𝒆𝒓𝒚 𝑪𝒂𝒑𝒂𝒄𝒊𝒕𝒚 (𝑨𝒉)
= 5625Ah/1000Ah
=5.625
Since we have 1000Ah/2V on hand, we need 6*1000Ah/2V battery
8. Determine required number of PV modules (NPV)
(𝑃𝐿𝑜𝑎𝑑 +𝑃𝐶 ) ∗ 𝑡
𝑁𝑃𝑉 =
𝑃𝑝𝑒𝑎𝑘/𝑝𝑣 ∗ 𝜂𝑃𝑉 ∗ 𝜂𝐶 ∗ 𝜂𝐵 ∗ 𝑇
Where,
𝜼PV - efficiency of PV module (including dust loss, temperature influence loss, deteriorate loss)
𝜼C - Efficiency of controller
𝜼B - Efficiency of battery
(𝟑𝟎𝟎𝟎 + 𝟕𝟔) ∗ 𝟐𝟒
𝑵𝑷𝑽 =
𝟐𝟎𝟎 ∗ 𝟎. 𝟗𝟖 ∗ 𝟎. 𝟗𝟒 ∗ 𝟎. 𝟖𝟓 ∗ 𝟒. 𝟔
𝟕𝟑𝟖𝟐𝟒
= 𝟕𝟐𝟎.𝟒
=102.5
9. Determine required number of MPPT modules (NMPPT)
𝑁𝑃𝑉 ∗ 𝑃𝑝𝑒𝑎𝑘/𝑝𝑣
𝑁𝑀𝑃𝑃𝑇 =
𝑃𝑀𝑃𝑃𝑇/𝑚𝑜𝑑𝑢𝑙𝑒
Where,
𝑃𝑀𝑃𝑃𝑇/𝑚𝑜𝑑𝑢𝑙𝑒 - Chosen a single MPPT module capacity in watt
102 ∗ 200
𝑁𝑀𝑃𝑃𝑇 =
3000
20400
= 3000
=6.8
We need to configure 7*3000w MPPT module to safely deploy all PV modules
9. Determine number of PV panels to be connected per MPPT module (NPV/MPPT)
𝑁𝑃𝑉
𝑁𝑃𝑉/𝑀𝑃𝑃𝑇 =
𝑁𝑀𝑃𝑃𝑇
102
𝑁𝑃𝑉/𝑀𝑃𝑃𝑇 =
7
= 14.57
Since each MPPT module can control their connected pv module individually, we configure 15 PV
module for 6 MPPT and 12 PV modules for the remaining 1 MPPT module
10. Determine possible range for number of PV panels to be connected in series per
MPPT module i.e., (NS_min) and (NS_max) and chose NS accordingly.
𝑉𝑀𝑃𝑃𝑇_𝑚𝑖𝑛 𝑉𝑀𝑃𝑃𝑇_𝑚𝑎𝑥
𝑁𝑆_𝑚𝑖𝑛 = < 𝑁𝑆 < 𝑁𝑆_𝑚𝑎𝑥 =
𝑉𝑃𝑉_𝑚𝑎𝑥 𝑉𝑃𝑉_𝑚𝑎𝑥
58 150
𝑁𝑆_𝑚𝑖𝑛 = < 𝑁𝑆 < 𝑁𝑆_𝑚𝑎𝑥 =
36.7 36.9
𝑁𝑆_𝑚𝑖𝑛 = 1.58 < 𝑁𝑆 < 𝑁𝑆_𝑚𝑎𝑥 = 4.08
As we can notice from the equation result, the minimum number of PV modules that can
be connected in series is 2 and the maximum is 4. We choose three module in series
connection to use all of the 102 PV modules
11. Determine number of PV panels (NP) to be connected in parallel per MPPT module
as of step 10.
𝑁𝑃𝑉/𝑀𝑃𝑃𝑇
𝑁𝑃 =
𝑁𝑆
= 15
𝑁𝑃 =
3
=5
12. Determine the number of junction boxes or combiners required i.e., NJB and check
that minimum input capacity of junction boxes are equal to NP.
𝑁𝐽𝐵 = 𝑁𝑀𝑃𝑃𝑇
𝑁𝐽𝐵 = 7
13. Determine the breaker capacity required
𝐶𝐵𝑟𝑒𝑎𝑘𝑒𝑟 = 1.2 ∗ 𝐼𝑃𝑉_𝑚𝑎𝑥 ∗ 𝑁𝑃
𝐶𝐵𝑟𝑒𝑎𝑘𝑒𝑟 = 1.2 ∗ 5.45 ∗ 5𝑃
=32.7A
14. Determine the cross-sectional area of the cable from each of the junction boxes
(combiners) to controller. Assume the longest distance b/n the JB and controller is 30m.
𝐼∗𝐿
𝑆𝑡 =
𝜌 ∗ 𝛥𝑉
St= (5*5.45*30)/ (57*1.7)
=817.5/96.9
= 8.43 mm2
S= 1.2*8.43mm2
=10.12mm2
We can configure 10mm2 cable for connection b/n JB and controller
Solution
1 Determine max. load current of the DC-powered load (Imax) in the unit of A
𝑃𝑚𝑎𝑥
𝐼𝑚𝑎𝑥 = ⁄𝑉
𝑛
Imax=50000w/48v
=1041.67A
2 Choose load battery backup time (user defined), Tbackup
=3 hours
C=1.25*1.34*1041.67A*3h
=52234.39 Ah
Since we have 1000Ah/2V on hand, we need 6*1000Ah/2v battery to handle the load for three hours
Ic=0.15/h*(6*1000Ah)
=900A
=1941.67/ 100
=19.42
We need 20 rectifier module to charge battery and handle the site load, Using the N+2 scenario we need to configure the
site with 22*100A rectifier modules
Note after obtaining the above information, we proceed to size cable and
protection equipment as follow
A) Determine CSA of the battery DC power cable
The maximum battery charging current is calculated as follow. Since we use 6*1000Ah/2V battery, we consider the cable
size that is enough to handle the charging current of one bank
Ic=0.15/h*(1000Ah)
=150A
St =(150A*20)/57*1
=52mm2
S=1.2*52mm2
=63mm2
Since we have no 63mm2 cable on store, choose 70mm2 for battery
B) Determine CSA of battery working ground & its cabinet earthing cable
The working ground cable of battery is 70mm2 and the earthing cable of battery
rack/cabinet is 35mm2
Imax=25000w/48v
=520.83A
There fore St=(520.83A*30)/57*1.7
=15625/96.9
=161.25mm2
S=1.2*161.25mm2
=193.5mm2
Since we have no 193.5mm2 cable on warehouse, choose 240mm2
D) Determine CSA of the secondary DC distribution rack 1 (DCDR-1) working ground
cable & its earthing cable
The CSA of the secondary DC distribution Rack 1 (DCDR-1) is 240mm2 and is
earthing cable CSA is 120mm2
E) Conclude the rectifier system working ground and its earthing cables
It is mentioned that the two parallel rectifier rack connected to the primary DC
distribution implying that one rectifier is to handle 25000w. Therefore the CSA of its
earthing cable is 120 mm2 like DCDR-1 for both rectifier rack
F) Determine the breaker capacity needed for the secondary DC distribution rack 1
connection from primary DC distribution rack.
C=1.2*Imax
= 1.2*520.83A
= 625A