Master Formula Equivalent WT MW/ Charge
Master Formula Equivalent WT MW/ Charge
Master Formula Equivalent WT MW/ Charge
Calculation of equivalent wt
Master Formula
Equivalent wt = Mw/ Charge
Expression of Concentration/Strength
Examples
1.Sodium carbonate anhydrous ( Na2CO3)
2. Oxalic Acid [ (COOH)2.2H2O]
3.Potassium chloride ( Kcl)
4. Mohr’s salt[ FeSO4.(NH4)2SO4.6H2O]
5. Potassium dichromate ( K2Cr2O7)
6. Potassium Iodate ( KIO3), Potassium Bromate ( KBrO3)
7. Sodium chloride ( NaCl)- Analytical
Secondary standard substances
They are defined as substances whose composition may change either in solid phase or in its solution
phase on long standing and cannot be used to prepare primary standard solutions.
Secondary standard solutions:-
The solution whose strength is to be determined after its preparation with the help of primary
standard solution is called secondary standard solution.
Examples:-
1. Copper sulfate ( CuSO4.5H2O)
2. Sodium hydroxide ( NaOH)
3. Acids HCl ( degraded by light), H 2SO4 ( dehydrating agent, capture moisture very fast),
HNO3( unstable normally and produce yellow colored NO2 gas )
4. Potassium Permagnet ( KMnO4)
5. Ferrous sulfate ( FeSO4)
Preparation of Reagent
If reagent is solid
Mw= 105.99g
Ew= 105.99/2= 52.995g
Q. Prepare 0.25N 250mL Na2CO3 solution.
Calculation:
V= 250mL
N=0.25N
Ew= 52.995
Weight required (wt)= V EN/1000 = [250 x 52.995 x 0.25]/1000= 3.31g
Dissolve 3.31g of sodium carbonate in small volume of water and make final volume upto 250mL in
volumetric flask.
mass taken
Normality factor (f) =
mass tobe taken
3. Significance:-
Normality factor is used to calculate exact normality of a solution by
Exact normality = Given Normality x Normality factor
=Nxf
4. Example:-
We need to prepare 0.1N 250mL NaOH, then we have to dissolve 1g NaOH in 250mL, but
during weighing, the exact 1g may not be taken .
Suppose, during weighing, we have taken 1.1 g, then
f = 1.1g/1g= 1.1
Actual normality (N) = given normality x f= 0.1N x 1.1 = 0.11N
suppose during weighing, we have taken 0.99g
f= 0.99g/1g= 0.99
Actual normality ( N) = 0.1 x 0.99 = 0.099N
Q.Define molarity of solution. Calculate molality of 1L of 93% H2SO4 ( w/V)( density of the solution is
1.84g/mL)
Ans
H2SO4
Mw= 98
Ew=49
Solute Solution
93% w/V
= 93 g in 100mL volume of solution= 1000mL
= 930g in 1000mL (1L) sp gravity = 1.84g/mL
wt = Vol x density ( sp gravity)
= 1000mL x 1.84g/mL
= 1840g
Then, wt of solvent = wt of solution – wt of solute
= 1840g – 930 g= 910g
Actual normality(Na) = N x f
= 1.5 x 0.5= 0.75N
Acid is “solution”
No of equivalent of acid No of equivalent of base
= Na x Va/1000 = wt/Ew
= 0.75N x 200/1000 = 10g/40g
= 0.15 equivalents = 0.25 equivalents
Since, [ 0.15+0.1]
the no of equivalent of base > No of equivalents of acid
Hence, solution must be basic.
Q. Define normality factor. 0.18g of divalent metal was completely dissolved in 250cc of acid solution
containing 4.9g H2SO4 per litre. 50Cc of residual acid solution required 20cc of N/10 alkali for
complete neutralization. Calculate the atomic wt of metal.
Ans
First, we consider reaction between metal and sulfuric acid
Acid Base ( metal)
H2SO4 wt= 0.18g
Mw= 98g Mw= Mw
Ew=98/2=49g Ew= Mw/2 ( divalent)
4.9g/L= 4.9g/1000mL base is solid
N= (wt/Ew/V)x1000
= (4.9g/49g/1000)x1000
N= 0.1N
acid is solution
Let suppose Base react with “V” volume acid
Consider reaction between acid and base
No of equivalent of acid= no of equivalent of base
Na x Va/1000 = wt/Ew
0.1N x V/1000 = 0.18/Mw/2
V= ( 0.18 x 2 x 1000/0.1Mw)= 3600/Mw
This left solution should have normality of acid taken for second reaction i.e. 0.04N.
N = No of equivalent/Vol x 1000
0.04 = [[(250-3600/Mw)/1000] / (250-3600/Mw) ] x 1000
No of equivalent of acid that has been taken from first solution for reaction
= Na x Va= 0.04N x 50/1000= 0.002 equivalent
Q. 0.315g of a dibasic acid requires 50mL of decinormal NaOH solution for complete neutralization.
Find the molecular mass of the acid.
Ans
Acid Base
Mw=Mw NaOH, Mw=40,
Ew=40
Ew= Mw/2 ( dibasic) Nb= 0.1N
wt = 0.315g Vb = 50mL
acid is solid base is solution
If they react completely during neutralization , then
no of equivalent of acid = no of equivalent of base
wt/Ew = Nb x Vb/1000
0.315/Mw/2 = 0.1 x 50/1000
0.63/Mw= 0.005
Mw= 0.63/0.005 = 126
Q. Calculate the volume of 1M NaOH require to neutralize 200cc of 2M HCl. What mass of NaCl are
produced from the neutralization reaction.
Acid Base
HCl NaOH
Mw=36.5 Mw=40
Ew=36.5 Ew=40
Na=Ma=2M=2N ( monobasic) Nb= Mb= 1M=1N
Va= 200mL Vb= 400mL
No eq= Na x Va/1000 No of eq of base = Nb x Vb/1000
= 2 x 200/1000 = 1 x 400/1000=0.4eqs
=0.4 eq
Q.
Before dilution
After dilution
H2SO4
Purity = 97% purity =
15%
Density = 1.84g/cc ( with impurity) density = 1.1g/cc
Volume ( V1)= ?? Volume(V2) =
100mL
Actual concentration ( C1) Actual concentration ( C2)
= 1.84x 97% g / cc = 1.1 x 15% g /mL
= 1.78g/mL = 0.165g/mL
Zn + H2SO4====> ZnSO4 + H2
65g 98g 161g 2g
given,
Volume ( V) = 4.2L
Pressure ( P) = 570mmHg= (570/760)atm = 0.75atm
Temperature ( T) = 279K R= 0.0821L.atm.K-1mole-1
Using Ideal gas equation to calculate the amount of hydrogen liberated,
PV = nRT
n = PV/RT= [ 0.75 x 4.2/(279 x 0.0821)] = 0.1375 mole.
So, wt of hydrogen = no of mole x Mw = 0.1375 x 2 = 0.275g of H2
From stoichiometric equation ,
2g H2 can be produced by 65g Zinc.
0.275g can be “ = (65/2)x0.275 = 8.93g Zinc is required.
Ans
Base
Acid
NaOH, Mw=40, Ew=40 H2SO4, Mw=98, Ew=49
wt= 1g Molarity = xM
base is solid Normality ( NA)= Molarity x acidity or basicity
= “ x” x 2 = 2x
Volume ( VA) = 2L
acid is solution
If the pH of the solution is 7, means to say the neutralization is complete, and
No. of equivalents of base = No of equivalents of acid
( wt/Ew) = NA x VA( L)
or, (1/40) = 2x . 2L
or x = 0.00625M sulfuric acid is there.
Q. 7.35 g of a dibasic acid was dissolved in water and diluted to 250mL . 25 mL of this solution was
neutralized by 15mL of 1N NaOH solution. What is the equivalent wt and molecular wt of that acid.
Ans.
Acid Base
Mw=Mw NaOH,
Mw=40, Ew=40
Ew= Mw/2( dibasic ) VB= 15mL, NB= 1N
wt = 7.35g
Volume ( V) = 250mL
Normality ( NA) = ( wt/Ew/V) x 1000
= ( 7.35/ Mw/2/250) x1000
= (58.8/Mw)N
Consider reaction between 25mL ( 58.8/Mw)N acid with 15mL 1N NaOH
NA= 58.8/Mw VB=15mL NB= 1N
VA=25mL
If the reaction is complete neutralization, then
NA VA= NB V B
or, 58.8/Mw x 25 = 1 x 15
or, Mw = 98
Again, Ew=Mw/2=98/2=49
Titration:-
1. Definition:-
The method of quantitative chemical analysis which involves the determination of volume of
standard( Burette) solution required to react with measured volume of solution of unknown
strength( flask) is called titration.
Titrant:-
The solution of known strength ( standard solution ) is called TITRANT(BURETTE).
Titrand:-
The solution whose strength in unknown is called TITRAND ( FLASK)
INDICATOR:-
A. Definition:-
To indicate the completion of the reaction between titrant and titrand
need an auxiliary( extra) chemical substance is added which is called indicator.
B. Function:-
a. To indicate whether a substance is acidic or basic.
b. The completion of titration is detected by some
physical change produce by one of the solution itself
or by indicator.
Methyl Orange ( Base) ====> Acid==> Methyl orange ionizes ==> produces red color in acid
End point:-
The point at which indicator show the completion of reaction between titrant and titrand by sharp
visual change or the appearance of turbidity is called end point of the titration.
Types of Titration
1. Acid-Base titration ( Neutralization titration)
2. Redox-Titration ( Oxidation-Reduction titration)
3. Complexometric Titration ( Complex Formation titration)
4. Precipitation titration
5. Potentiometric titration.
Example:-
This method is exclusively applied for calcium and Magnesium by ( Titrand) reacting with EDTA
( Ethylene Diamine tetra acetic acid, (Titrant)
Ca++ + disodium EDTA==> Calcium EDTA complex + 2Na+
Indicator:-
Eriochrome Black-T
=========X=================X==========X============
Water+ EBT=> Blue
Ca++ + EBT==> Pink
Mg++ + EBT===> Red
============X===============X======================
Application:-
This type of titration can be applied for estimation of hardness of water, quantification of calcium in
medicines, or in biological fluid like blood , plasma, serum etc
Precipitation Titration
Definition :-
It is the type of titration which involve the formation of precipitate by the combination of ions of
titrant and titrand.
Example :-
Indicator
In above titration , Potassium Chromate ( K2CrO4) is used as indicator.
Ag+ + CrO4- - ======> Ag2CrO4 ( Red)
Selection of Indicator on Acid – Base titration:-
Phenolpthalein(acid) => 8-10
Methyl orange(Base) => 3.2-4.4
Titration curve
Definition :-
A curve obtained by plotting a graph of pH of solution versus volume of alkali added is called titration
curve