Answers To Multiple Choice Questions: Brief Exercises
Answers To Multiple Choice Questions: Brief Exercises
Answers To Multiple Choice Questions: Brief Exercises
BRIEF EXERCISES
BE 156
Southern Sisters is considering Plan 1 which is estimated to have sales of $40,000 and costs of
$15,000. The company currently has sales of $38,000 and costs of $14,000.
Instructions
Compare plans using incremental analysis.
BE 157
McIntosh Enterprises produces giant stuffed bears. Each bear consists of $12 of variable costs
and $9 of fixed costs and sells for $45. A wholesaler offers to buy 8,000 units at $14 each, of
which McIntosh has the capacity to produce. McIntosh will incur extra shipping costs of $1.25 per
bear.
Instructions
Determine the incremental income or loss that McIntosh Enterprises would realize by accepting
the special order.
BE 158
Temple, Inc. produces several models of clocks. An outside supplier has offered to produce the
commercial clocks for Temple for $420 each. Temple needs 1,200 clocks annually. Temple has
provided the following unit costs for its commercial clocks:
Direct materials $100
Direct labor 120
Variable overhead 80
Fixed overhead (40% avoidable) 150
Instructions
Prepare an incremental analysis which shows the effect of the make-or-buy decision.
BE 159
Signa Corporation currently manufactures 3,000 staplers annually for its main product. The costs
per stapler are as follows:
Direct materials $ 3.00
Direct labor 8.00
Variable overhead 4.00
Fixed overhead 7.00
Total $22.00
Darsel Company has contacted Signa with an offer to sell it 3,000 staplers for $18.00 each. $5 of
the fixed overhead per unit is unavoidable.
Instructions
Prepare an incremental analysis for the make-or-buy decision.
BE 160
Cluck Farms, Inc. produces a crop of chickens at a total cost of $66,000. The production
generates 60,000 chickens which can be sold for $1 each to a slaughtering company, or the
chickens can be slaughtered in house and then sold for $2.25 each. It costs $55,000 more to turn
the annual chicken crop into chicken meat.
Instructions
If Cluck Farms slaughters the chickens, determine how much incremental profit or loss it would
report. What should Cluck Farms do?
BE 161
Kalamoo Company has a machine that affixes labels to bottles. The machine has a book value of
$60,000 and a remaining useful life of 3 years and no salvage value. A new, more efficient
machine is available at a cost of $225,000 that will have a 5-year useful life with no salvage
value. The new machine will lower annual variable production costs from $400,000 to $310,000.
26 - 30 Test Bank for Accounting Principles, Eighth Edition
BE 161 (cont.)
Instructions
Prepare an analysis showing whether the old machine should be retained or replaced.
BE 162
Crisp has 4 product lines: sour cream, ice cream, yogurt, and butter. The allocated fixed costs are
based on units sold and are unavoidable. Demand of individual products is not affected by
changes in other product lines. 40% of the fixed costs are direct, and the other 60% are allocated.
Results of June follow:
Sour Cream Ice Cream Yogurt Butter Total
Units sold 2,000 500 400 200 3,100
Revenue $10,000 $20,000 $10,000 $20,000 $60,000
Variable departmental costs 6,000 13,000 4,200 4,800 28,000
Fixed costs 5,000 2,000 3,000 7,000 17,000
Net income (loss) $ (1,000) $ 5,000 $ 2,800 $ 8,200 $15,000
Instructions
Prepare an incremental analysis of the effect of dropping the sour cream product line.
BE 163
Gladiator Company provided the following information concerning two products:
Contribution margin per unit—Product 12 $23
Contribution margin per unit—Product 43 $15
Machine hours required for one unit—Product 12 2.5 hours
Machine hours required for one unit—Product 43 1.5 hours
Instructions
Compute the contribution margin per unit of limited resource for each product. Which product
should Gladiator tells its sales personnel to ‘push’ to customers?